Zawartość

Działania Pełnomocnika Terenowego RPO w Gdańsku

Deszcz, człowiek pod parasolem siedzi blisko stromego brzegu morza
2021-01-27

Do Biura Rzecznika zwróciła się pani J.S. o pomoc w sprawie przeniesienia jej do schroniska dla bezdomnych w innym mieście.

Osoby siedzą w sali
2019-12-11
  • Im lepsza będzie edukacja prawna, tym lepiej obywatel będzie wiedział, do której instytucji zwrócić się ze swoją sprawą
  • Łatwiej też będzie mógł sam dawać sobie radę w gąszczu przepisów
  • Umożliwi mu to ponadto taką obywatelską postawę, ktora utrudni łamanie zasad praworządności  
Łóżko pacjenta na szpitalnym korytarzu
2019-11-17
  • Oddziałom dla dzieci i młodzieży szpitala psychiatrycznego w Gdańsku grozi likwidacja, bo wszyscy lekarze złożyli wypowiedzenia umów o pracę
  • Ta bezprecedensowa sytuacja wpisuje się w ogólny stan zapaści psychiatrii dziecięcej w Polsce
  • Interwencję w tej sprawie podjął Rzecznik Praw Obywatelskich, który wcześniej zwracał uwagę na załamanie w tym obszarze
Ciemne pomieszczenie oświetlone od góry
2019-06-28

Po doniesieniach medialnych Rzecznik podjął z urzędu dwie sprawy dotyczące nadużyć seksualnych wobec małoletnich pacjentów Szpitala Psychiatrycznego im prof. Tadeusza Bilikiewicza Gdańsku i skierował w nich wystąpienia do Prokuratury Okręgowej w Gdańsku oraz do Dyrektora Szpitala.

Skrzynka pocztowa
2018-11-27
  • To, że osoba z niepełnosprawnością nie może się podpisać przy odbiorze przesyłki, nie jest powodem do zatrzymania przesyłki
  • Pracownik Poczty ma tylko odnotować fakt problemu z podpisem
  • Tak Poczta Polska odpowiedziała RPO na interwencję w sprawie osoby, która nie mogła odebrać przesyłki z sądu
Aparat telefoniczny
2018-09-18

Do Rzecznika zgłosił się pokrzywdzony, którego przedstawiciel firmy telekomunikacyjnej namawiał do przedłużenia umowy o telefon. Do jego mieszkania przyszedł mężczyzna, który oświadczył, że pokrzywdzony „otrzymał nagrodę od Prezydenta B.". Jedynym warunkiem jej otrzymania było podpisanie pisma. Podpisała je żona pokrzywdzonego.

Logo KMPT z napisem Wizytacje prewencyjne
2018-03-05

5 marca 2018 r. przedstawiciele Krajowego Mechanizmu Prewencji Tortur zwizytowali Policyjną Izbę Dziecka w Bydgoszczy.

Placówka dysponuje łącznie 13 miejscami. Warunki bytowe uznano za dobre (czysto, schludnie, dostęp do światła). W trakcie wizytacji w placówce przebywał jeden nieletni, od którego nie otrzymano sygnałów mogących świadczyć o złym i poniżającym traktowaniu. Mechanizm wysoko ocenił:

Słup energetyczny betonowy
2017-10-10

Pani Janina mieszka w lokalu będącym własnością spółdzielni mieszkaniowej. Sąd orzekł wobec niej eksmisję z  zajmowanego lokalu i przyznał prawo do lokalu socjalnego. Gmina nie zapewniła jednak dotychczas takiego lokalu, więc Pani Janina nadal zajmuje lokal spółdzielni. Z powodu zadłużenia mieszkania, lokatorce odcięto energię elektryczną na wniosek spółdzielni.

Grafika: potężna ręka z zaciśnięta pięścią na szarym tle
2017-10-09

Pełnomocnik Terenowy RPO w Gdańsku podjął sprawę opisaną w mediach (BPG.519.78.2017).

Zaciśnięta pięść uderzająca w stół
2017-10-06

W lipcu 2017 r. personel sklepu „Żabka” zawiadomił Policję o zakłócaniu porządku w miejscu publicznym. Na miejsce przyjechali funkcjonariusze. Mężczyzna, wobec którego podjęli oni interwencję, złożył na Policji zawiadomienie o przestępstwie. Według jego relacji Policjanci byli bardzo agresywni, używali słów wulgarnych i stosowali przemoc fizyczną.

Strony

Autor informacji: M@riuszM@slowiecki
Data publikacji: 2016-07-06 12:59:14
Osoba udostępniająca: M@riuszM@slowiecki
Historia zmian
Data Tytuł Opis Operator
2016-07-06 12:59:14 Działania Pełnomocnika Terenowego RPO w Gdańsku M@riuszM@slowiecki