Czy mieszkający w Polsce cudzoziemcy mogą zaszczepić się przeciwko covid-19? - pytanie z infolinii Rzecznika Praw Obywatelskich
Tak, cudzoziemcy z prawem pobytu podlegają szczepieniom na takich samych zasadach jak obywatele RP.
W dokumencie „Narodowy Program Szczepień przeciw COVID-19” czytamy:
„Zgodnie z powyższymi etapami będą szczepieni również obcokrajowcy (osoby posiadające prawo do stałego lub czasowego pobytu) ze względu na wykonywaną w Polsce pracę w grupach wskazanych w etapach 0-III.”
Tak więc cudzoziemcy spełniający powyższe kryterium rejestrują się na szczepienia wg ogólnie obowiązujących zasad, stosownie do wieku, grupy zawodowej itp.
W rozporządzeniu Rady Ministrów z dnia 21.XII.2020r. w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii, w § 28 a określono kolejność wykonywania szczepień ochronnych przeciwko COVID-19.
AKTUALIZACJA, 19 marca 2021
Czy obcokrajowcy przebywający w Polsce (w tym wypadku obywatel Węgier będący mężem Polki) mogą się zaszczepić? Jeżeli tak to na jakich zasadach?
Odpowiedzi na przedstawione zagadnienie należy poszukiwać we wskazanych niżej źródłach:
- Narodowym Programie Szczepień przeciw COVID-19
- rozporządzeniu Rady Ministrów z dnia 26 lutego 2021 r. w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii (t. j. Dz.U.2021.447 ze zm.), dalej jako „rozp.RM”.
W Narodowym Programie Szczepień określone zostały etapy szczepień oraz grupy osób, podlegające szczepieniom we wskazanej tam kolejności. Etapy od 0 do III wskazują na pierwszeństwo pacjentów przypisanych do grup, zakwalifikowanych do szczepienia w ramach danego etapu. Należy jednak zaznaczyć, że w odniesieniu do obcokrajowców, na możliwość szczepienia nie wpływa stan cywilny danej osoby, ale prawo do pobytu na terytorium RP. Jak wynika z NPSz „zgodnie z powyższymi etapami będą szczepieni również obcokrajowcy (osoby posiadające prawo do stałego lub czasowego pobytu) ze względu na wykonywaną w Polsce pracę w grupach wskazanych w etapach 0-III”.
Szczegółowe grupy osób, zakwalifikowane do szczepień w odniesieniu do etapu 0 i etapu I, określone zostały w § 29 rozp.RM. Ponadto, zgodnie z przepisami, w sytuacji ryzyka niewykorzystania szczepionki, dopuszcza się:
- jednoczasowe szczepienie osób wchodzących w skład grup z etapów 0 i I, w ramach jednego etapu, lub
- szczepienie osób wchodzących w skład różnych grup z etapów 0 i I, w ramach różnych etapów, o których mowa w § 29 ust. 1 rozp. RM.
W wystąpieniu z dnia 23 stycznia 2021 r. skierowanym do Pełnomocnika Rządu d/s Narodowego Programu Szczepień, Rzecznik Praw Obywatelskich zwrócił uwagę, że obecne zapisy NPSz mogą wykluczać z programu cudzoziemców przebywających w Polsce na podstawie zezwoleń pobytowych, które nie są związane z określonym rodzajem pracy, osób przebywających w Polsce na podstawie wiz, osób oczekujących na rozpatrzenie wniosków o udzielenie zezwolenia na pobyt, osób objętych ochroną międzynarodową oraz osób ubiegających się dopiero o taką ochronę. Dokument nie gwarantuje bowiem tym osobom szczepień w ostatniej fazie etapu III, tj. w trakcie powszechnego szczepienia populacji dorosłej. Dlatego Rzecznik zwrócił się z zapytaniem, jakie grupy migrantów i na jakich zasadach będą miały zapewniony dostęp do szczepień w ramach NPSz. W szczególności Rzecznik poprosił o odniesienie się do sytuacji migrantów przymusowych, tj. cudzoziemców objętych ochroną międzynarodową oraz poszukujących takiej ochrony, dla których kraj przyjmujący, w tym wypadku Polska, jest jedynym, który może zaoferować dostęp do tego rodzaju świadczeń.
Więcej informacji:
- https://www.rpo.gov.pl/pl/tagi/szczepienia
- https://www.gov.pl/web/szczepimysie/narodowy-program-szczepien-przeciw-covid-19
- https://www.gov.pl/web/szczepimysie/pytania-i-odpowiedzi
- 989 - całodobowa infolinia Narodowego Programu Szczepień przeciw COVID-19 (informacja udzielana w językach: polskim, angielskim, rosyjskim i ukraińskim).