„COVID affecting human rights and democracy” wystąpienie RPO dr. hab. Adama Bodnara na konferencji PaxRomana-ICMICA

Data:
Tagi: kalendarium

1 maja Rzecznik Praw Obywatelskich dr hab. Adam Bodnar wziął udział w konferencji „Ethical Action: COVID Affecting Human Rights and Democracy“ organizowanej przez PaxRomana-ICMICA

Podczas konferencji debatowano nad działaniami rządów podejmowanymi w celu zwalczania pandemii COVID-19 mogącymi spowodować drastyczne skutki dla kondycji praw człowieka i demokracji. Analizowano ich wpływ na wolność słowa i wyrażania opinii oraz etykę medyczną, bezpieczeństwa, ekonomiczną i ekologiczną.  Kwestie te były rozpatrywana z punktu widzenia etyki, będącej naukową refleksją nad moralnością. Celem działań etycznych jest subiektywny dobrobyt, korzystne warunki życia i spełnione życie w poszanowaniu solidarnej odpowiedzialności. Działania etyczne odgrywają ważną rolę w życiu indywidualnym i społecznym.

RPO Adam Bodnar wygłosił wystąpienie  “COVID affecting human rights and democracy”, w którym podał analizie wpływ pandemii na ochronę praw człowieka na poziomie krajowym i globalnym. RPO wskazał, że normy praw człowieka mogą pomóc w rozwiązaniu niektórych wyzwań, ale bezprecedensowa, gigantyczna skala pandemii podważa ich typową stosowalność. Dla niektórych rządów pandemia stworzyła niebezpieczną okazję do umocnienia władzy autorytarnej. Adam Bodnar wskazał, że reakcja na pandemię wymaga nowego zdefiniowania i określenia zakresu stosowania niektórych praw. Należy zadać sobie chociażby pytanie czy potrzebujemy ogólnej, globalnej ochrony prawa do zdrowia? Jednocześnie nie jest jednak pewne, czy z powodu nacjonalistycznych interesów niektórych państw narodowych, a także kryzysu multilateralizmu, pojawi się szansa na prawdziwą zmianę paradygmatu.

 

Autor informacji: Agnieszka Jędrzejczyk
Data publikacji: 2021-05-10 12:20:58
Osoba udostępniająca: Agnieszka Jędrzejczyk