Biuletyn Informacji Publicznej RPO

Informacja o wizytacjach BRPO w punktach pobytu długoterminowego dla uchodźców z Ukrainy na Mazowszu

Data:
Tagi: wizytacje
  • W związku ze skargą i doniesieniami medialnymi przedstawicielki RPO wizytowali punkty pobytu uchodźców w z Ukrainy w Warszawie
  • Stwierdzone problemy dotyczyły niewystarczającej liczby łóżek oraz niewystarczającej liczby i wielkości zapewnianych przez ośrodki posiłków
  • Przedstawicielki RPO pozytywnie oceniły wysokie zaangażowanie pracowników punktów oraz generalne warunki pobytowe
  • Zarzuty podnoszone w skardze i doniesieniach prasowych zasadniczo nie zostały w toku wizyty potwierdzone
  • AKTUALIZACJA: Brak zapewnienia prywatności, brak przestrzeni do przeprowadzania zajęć, niejasne kryteria przydzielania miejsc – to problemy stwierdzone po wizytacji w CPH w Nadarzynie
  • Pozytywnie należy ocenić utworzenie na terenie centrum całodobowego punktu medycznego, przedszkola oraz oddziału przygotowawczego szkoły podstawowej

Wizytacje punktów pobytu dla uchodźców z Ukrainy w Warszawie

14 i 16 marca 2023 r. naczelniczka Agnieszka Szmajdzińska i Karolina Michalczyk z zajmującego się również ochroną praw migrantów Zespołu ds. Równego Traktowania w Biurze RPO odwiedziły prowadzone przez Warszawskie Centrum Pomocy Rodzinie punkty pobytu dla uchodźców z Ukrainy, mieszczące się przy ul. Kasprzaka oraz przy ul. Wołoskiej w Warszawie (część A i B).

Była to pierwsza wizyta przedstawicieli Rzecznika w tych punktach pobytowych, w których udzielana jest pomoc cudzoziemcom opuszczającym Ukrainę z powodu trwającej tam wojny. Wizytujące przeprowadziły rozmowy z kierowniczkami każdego z punktów, z zatrudnionym personelem, z obecnymi na miejscu przedstawicielami organizacji międzynarodowych oraz osobami zamieszkującymi w tych punktach.

Przedstawicielki Rzecznika Praw Obywatelskich pozytywnie oceniły wysokie zaangażowanie pracowników punktów oraz generalne warunki pobytowe.

Widocznymi problemami, które dotyczyły wszystkich trzech miejsc była niewystarczająca liczba łóżek – większość mieszkańców śpi na łóżkach polowych, a także liczba zapewnianych przez ośrodki posiłków – mieszkańcy mają zapewnione tylko dwa posiłki dziennie, a ich wielkość może nie zaspokajać rzeczywistego zapotrzebowania. Przedstawicielki Rzecznika zostały jednak powiadomione, że od kwietnia br. posiłki będą zapewniane przez inną firmę cateringową, co ma pozwolić na urozmaicenie oferty żywieniowej, uwzględnienie opcji wegetariańską i w razie potrzeby innych diet.

Czynności przeprowadzone zostały w związku ze skierowaną do Rzecznika skargą oraz doniesieniami medialnymi, w których wskazano na nieprawidłowości, jakie miały występować w jednym z punktów pobytu uchodźców wojennych z Ukrainy (wyborcza.pl z 8.03.2023 r., Cztery grzechy główne ośrodka dla Ukraińców w Warszawie. Ludzie mówią o przemocy psychicznej). Zarzuty zasadniczo nie zostały w toku wizyty potwierdzone.

Wizytacja w Centrum Pomocy Humanitarnej PTAK w Nadarzynie

31 maja br. Agnieszka Szmajdzińska, Karolina Michalczyk, Dorota Beker z Zespołu ds. Równego Traktowania w Biurze RPO oraz główny koordynator ds. współpracy strategicznej Maciej Grześkowiak, odwiedzili podlegający Wojewodzie Mazowieckiemu punkt pobytu dla uchodźców z Ukrainy, mieszczący się w Centrum Pomocy Humanitarnej PTAK w Nadarzynie.

Wizytujący przeprowadzili rozmowy z koordynatorką centrum recepcyjnego z ramienia Wojewody Mazowieckiego, osobami reprezentującymi właściciela hali, zatrudnionym personelem, obecnymi na miejscu przedstawicielami organizacji oraz osobami zamieszkującymi w tym punkcie pobytu.

Przedstawiciele Rzecznika Praw Obywatelskich pozytywnie ocenili utworzenie na terenie centrum całodobowego punktu medycznego, prowadzonego przez Fundacje LUX MED, przedszkola oraz oddziału przygotowawczego szkoły podstawowej.

Widocznymi problemami jest brak zapewnienia prywatności wszystkim mieszkańcom centrum (niektóre osoby śpią w części hali wydzielonej tylko za pomocą ścianek działowych o wysokości ok. 1 m.), brak przestrzeni, gdzie mogły się odbywać zajęcia prowadzone przez działające na terytorium centrum organizacje, czy brak jasnych kryteriów, które osoby zostają umieszczone w części tzw. loftów (części z wydzielonymi, zamykanymi pokojami do wyłącznej dyspozycji mieszkańców), a które na hali.

XI.543.73.2023

Ważne linki:

Autor informacji: Dyrektor Zespołu ds. Równego Traktowania
Data publikacji:
Osoba udostępniająca: Krzysztof Michałowski
Data:
Opis: Dochodzi informacja o wizytacji w CPH w Nadarzynie
Operator: Krzysztof Michałowski