Biuletyn Informacji Publicznej RPO

Akcja na rzecz uchodźców - zarekwirowana kreda a rodzice spisani. Wystąpienie Biura RPO do krakowskiej policji

Data:
  • Matki z dziećmi napisały kredą na chodniku w Krakowie: „Gdzie są dzieci?" i „Nikt nie jest nielegalny"; narysowały też płonące domy i smutne buzie 
  • Policja zarekwirowała kredę, a matki spisała. Technicy kryminalistyki dokonali oględzin miejsca
  • Rzecznik Praw Obywatelskich podjął sprawę z urzędu i poprosił Komendanta Wojewódzkiego Policji o wyjaśnienia 

Jak podały media, 7 października 2021 r. pod siedzibą PiS w Krakowie przeprowadzono protest Rodzin bez Granic. W geście solidarności z cudzoziemcami na granicy polsko-białoruskiej kilka matek z dziećmi na chodniku napisało kredą: „Gdzie są dzieci?" i „Nikt nie jest nielegalny". Narysowano też płonące domy i smutne buzie. 

Policja miała zakazać dzieciom chodzić po rysunkach, kredę zarekwirowała, a matki spisała. Wezwała też na miejsce techników kryminalistyki.  

Powołano się na naruszenie art. 63a Kodeksu wykroczeń, który głosi: „Kto umieszcza w miejscu publicznym do tego nieprzeznaczonym ogłoszenie, plakat, afisz, apel, ulotkę, napis lub rysunek albo wystawia je na widok publiczny w innym miejscu bez zgody zarządzającego tym miejscem, podlega karze ograniczenia  wolności albo grzywny”.

Biuro Pełnomocnika Terenowego RPO w Katowicach z urzędu wszczęło sprawę tej interwencji na podstawie materiału prasowego.

Do komendanta wojewódzkiego policji w Krakowie nadinsp. Michała Ledziona zwrócono się o szczegółowe informacje, zwłaszcza o: 

  • przekazanie kopii protokołu zabezpieczenia/odebrania kredy,
  • informację, jaki był cel spisania osób oraz czy postawiono im zarzuty, a jeżeli tak, to na jakiej podstawie, 
  • informację, na jakim etapie znajduje się postępowanie. 

BPK.519.63.2021

Załączniki:

Autor informacji: Łukasz Starzewski
Data publikacji:
Osoba udostępniająca: Łukasz Starzewski