Adresaci Akcji “Za starość naszą i waszą!” – struktury ONZ
Data:
Państwa ONZ – w tym Polska – przyjęły w Madrycie w 2002 r. Deklarację Polityczną i Międzynarodowy Plan działania w kwestii starzenia się społeczeństw, 2002 r.
Deklaracja Polityczna Art. 4
„Podkreślamy, że w celu uzupełnienia krajowych wysiłków na rzecz pełnego wdrożenia międzynarodowego planu działania w kwestii starzenia się społeczeństw (2002), niezbędne jest wzmocnienie współpracy międzynarodowej. Dlatego zachęcamy społeczność międzynarodową do dalszego promowania współpracy między wszystkimi zainteresowanymi podmiotami.”
Instytucje ONZ zaangażowane w ochronę praw osób starszych – adresaci naszej opinii w sprawie Konwencji o prawach osób starszych:
- Zgromadzenie Generalne ONZ powołało w 2010 r. grupę roboczą ds. starzenia się (ang. Open-Ended Working Group on Ageing), której w 2012 r. powierzyło zadanie przygotowania międzynarodowego aktu prawnego chroniącego prawa osób starszych. Spotkania grupy odbywają się raz na rok w Nowym Jorku. 7 sesja przewidziana jest na grudzień 2016 r. Grupa podejmuje tematy w wymiarze globalnym (rezolucje dostępne są m.in. w jęz. angielskim, francuskim i rosyjskim).
- Przy Sekretariacie ONZ funkcjonuje Centralny Punkt ds. Starzenia (Focal Point on Ageing), stanowiący część Wydziału Polityki Socjalnej i Rozwoju, który znajduje się w strukturze Departamentu ds. Społecznych i Ekonomicznych ONZ (DESA). Zadaniem Centralnego Punktu ds. Starzenia jest promowanie rozwiązań wdrażających Plan Madrycki oraz zaangażowanie w wymianę informacji i dialog z organizacjami społeczeństwa obywatelskiego i sektora prywatnego.
- ONZ ma możliwość powoływania w konkretnych tematach niezależnych ekspertów. W 2014 r. Rada ds. Praw Człowieka ONZ powołała Niezależnego Eksperta ds. przestrzegania praw człowieka względem osób starszych. Funkcję tę pełni Pani Rosa Kornfeld-Matte . We wrześniu br. powinien ukazać się raport Niezależnego Eksperta nt. stanu wdrożenia Planu Madryckiego na poziomie państw narodowych.
- UNECE Europejska Komisja Gospodarcza ONZ (United Nations Economic Commission for Europe) to jedna z 5 regionalnych komisji ONZ ds. ekonomicznych i społecznych, funkcjonujących od 1947 r. Jej mandat odnosi się do spraw społecznych i ekonomicznych na obszarze Europy. W strukturach UNECE podejmowany jest również temat starzenia się, powstała także grupa robocza w tym obszarze. Do istotnych efektów pracy UNECE należy zaliczyć promocję Wskaźnika Aktywnego Starzenia się (Active Ageing Index), przedstawiający potencjał dla aktywnego i zdrowego starzenia się mieszkańców 28 państw Unii Europejskiej ( W 2014 r. Polska zajęła przedostatnie miejsce w tym rankingu). Obecnie polskie Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej przygotowuje odpowiedź na kwestionariusz przesłany przez grupę roboczą ds. starzenia się działającą przy UNECE.
Data:
Operator: Agnieszka Jędrzejczyk