Dr hab. Adam Krzywoń nowym Zastępcą Rzecznika Praw Obywatelskich
Rzecznik praw obywatelskich dr hab. Marcin Wiącek, prof. UW powołał dr. hab. Adama Krzywonia na stanowisko Zastępcy Rzecznika Praw Obywatelskich. Obejmie on tę funkcję 1 stycznia 2025 r.
Na stanowisku zastąpi dr. Valeriego Vacheva, który złożył rezygnację z funkcji ZRPO i będzie ją pełnił do końca 2024 roku.
W Biurze RPO Adam Krzywoń będzie nadzorował prace Zespołu Prawa Administracyjnego i Gospodarczego, Zespołu Równego Traktowania oraz Zespołu ds. Sygnalistów.
Adam Krzywoń jest prawnikiem, konstytucjonalistą i ekspertem w dziedzinie praw człowieka. Absolwent Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego, gdzie uzyskał również stopnie naukowe doktora - w roku 2010 - i doktora habilitowanego nauk prawnych - w roku 2018. Jego praca naukowa koncentruje się na zagadnieniach prawa konstytucyjnego, praw człowieka oraz funkcjonowania administracji publicznej.
Adam Krzywoń jest autorem licznych publikacji naukowych, w tym monografii „Konstytucyjna ochrona pracy i praw pracowniczych” (2017), „Podatki i inne daniny publiczne w Konstytucji RP” (2011) oraz współautorem podręcznika „Prawa człowieka” (cztery wydania, ostatnie w 2023 r.). W swoich badaniach i publikacjach zajmował się m.in. ochroną praw podatników, zakazem dyskryminacji pracowników, europejskimi standardami wolności słowa, a także wyzwaniami związanymi z kryzysem konstytucyjnym w Polsce oraz niezależnością sądów.
Adam Krzywoń posiada bogate doświadczenie zawodowe. W latach 2008–2010 pracował w Biurze Rzecznika Praw Obywatelskich w Zespole Prawa Konstytucyjnego, Międzynarodowego i Europejskiego, a od lutego 2024 r. pełni funkcję dyrektora tego zespołu. Wcześniej, w latach 2007–2008, pracował w Trybunale Konstytucyjnym, zajmując się wstępną oceną skarg konstytucyjnych. W latach 2010–2018 pełnił funkcję członka i sekretarza Rady Legislacyjnej przy Prezesie Rady Ministrów. Swoje międzynarodowe doświadczenie zawodowe wzbogacił stażem w Komisji Praw Człowieka w Meksyku (CNDH).
Jako visiting professor prowadził liczne wykłady i seminaria dotyczące praw człowieka oraz prawa konstytucyjnego na uczelniach w Europie, Azji i Ameryce Łacińskiej, w tym na Universidad Nacional Autónoma de México, Universidad Panamericana, Universidad Complutense de Madrid oraz Thammasat University w Bangkoku. Od 2020 r. współpracuje z Niemieckim Instytutem Nauk o Administracji Publicznej w Speyer, gdzie zajmował się m.in. badaniami nad funkcjonowaniem służby cywilnej w państwach europejskich. Adam Krzywoń aktywnie uczestniczy w międzynarodowych projektach badawczych, dotyczących m.in. wpływu technologii na prawa człowieka, bezpieczeństwa publicznego oraz europejskiego systemu ochrony praw i wolności. Jest redaktorem naczelnym półrocznika „Przegląd Legislacyjny” oraz członkiem Polskiego Towarzystwa Legislacji.