Biuletyn Informacji Publicznej RPO

19. Międzynarodowy Dzień Pamięci o Ofiarach Holokaustu

Data:
Tagi: kalendarium

26 i 27 stycznia 2024 roku po raz 19. obchodzimy Międzynarodowy Dzień Pamięci o Ofiarach Holokaustu. W uroczystościach, które odbyły się pod Pomnikiem Bohaterów Getta w Warszawie, wzięła udział dyrektorka Zespołu ds. Prezydialnych i Współpracy Międzynarodowej w BRPO Anna Grzelak.

Warszawskie obchody Międzynarodowego Dnia Pamięci o Ofiarach Holokaustu co roku gromadzą przedstawicieli władz państwowych i samorządowych, ambasad, organizacji społecznych i wyznaniowych. Uczestnicy uroczystości złożyli kwiaty pod Pomnikiem Bohaterów Getta. W programie uroczystości były także modlitwa ekumeniczna przedstawicieli różnych wyznań i kościołów oraz występ artystyczny aktorów Teatru Żydowskiego.

W Dniu Pamięci 27 stycznia mieszkańcy Warszawy i innych miast zapalą o godz. 18 świeczki w swoich oknach, a na ulice Warszawy wyjedzie zabytkowy tramwaj oznaczony gwiazdą Dawida. Pusty pojazd będzie symbolizować tramwaj kursujący w getcie warszawskim.

Międzynarodowy Dzień Pamięci o Ofiarach Holokaustu został ustanowiony przez Zgromadzenie Ogólne ONZ 1 listopada 2005 roku. Datę obchodów wyznaczono na 27 stycznia – rocznicę wyzwolenia obozu Auschwitz-Birkenau w 1945 roku. Mają one na celu nie tylko uczczenie pamięci pomordowanych w czasie II wojny światowej przez nazistowskie Niemcy, ale i pokazanie wyraźnego sprzeciwu wobec nieuznawania Holokaustu jako wydarzenia historycznego. W swojej rezolucji Zgromadzenie Ogólne ONZ wezwało również do przedsięwzięcia środków mobilizujących narody, aby podtrzymać pamięć i edukację na temat Holokaustu, by ten czas był dla wszystkich ludzi przestrogą przed nienawiścią, rasizmem i uprzedzeniami.

Autor informacji: Katarzyna Kaleta-Sennik
Data publikacji:
Osoba udostępniająca: Katarzyna Kaleta-Sennik
Data:
Operator: Katarzyna Kaleta-Sennik