Biuletyn Informacji Publicznej RPO

18. Międzynarodowy Dzień Pamięci o Ofiarach Holokaustu

Data:
Tagi: kalendarium

27 stycznia 2023 roku obchodzimy 18. Międzynarodowy Dzień Pamięci o Ofiarach Holokaustu. W uroczystościach pod Pomnikiem Bohaterów Getta w Warszawie wzięła udział dyrektorka Zespołu ds. Prezydialnych i Zrównoważonego Rozwoju w BRPO Anna Grzelak.

Warszawskie obchody Międzynarodowego Dnia Pamięci o Ofiarach Holokaustu co roku gromadzą przedstawicieli władz państwowych i samorządowych, ambasad, organizacji społecznych i wyznaniowych. Uczestnicy uroczystości złożyli kwiaty pod Pomnikiem Bohaterów Getta. Przedstawiciele różnych wyznań i kościołów odmówili także modlitwę ekumeniczną za pomordowanych.

W Dniu Pamięci mieszkańcy Warszawy i innych miast zapalą o godz. 18 świeczki w swoich oknach, a o godz. 12 na ulice Warszawy wyjechał pusty zabytkowy tramwaj oznaczony gwiazdą Dawida.

Międzynarodowy Dzień Pamięci o Ofiarach Holokaustu został uchwalony przez Zgromadzenie Ogólne ONZ 1 listopada 2005 roku. Datę obchodów wyznaczono na 27 stycznia – rocznicę wyzwolenia obozu Auschwitz-Birkenau w 1945 roku. Mają one na celu nie tylko uczczenie pamięci pomordowanych w czasie II wojny światowej przez nazistowskie Niemcy, ale i pokazanie wyraźnego sprzeciwu wobec nieuznawania Holokaustu jako wydarzenia historycznego. W swojej rezolucji Zgromadzenie Ogólne ONZ wezwało również do przedsięwzięcia środków mobilizujących narody, aby podtrzymać pamięć i edukację na temat Holokaustu, by ten czas był dla wszystkich ludzi przestrogą przed nienawiścią, rasizmem i uprzedzeniami.
 

Autor informacji: Katarzyna Kaleta-Sennik
Data publikacji:
Osoba udostępniająca: Katarzyna Kaleta-Sennik
Data:
Operator: Katarzyna Kaleta-Sennik