Biuletyn Informacji Publicznej RPO

18. i 19. edycja Etnoligi – międzykulturowego projektu piłkarskiego pod Honorowym Patronatem RPO

Data:
Tagi: Patronaty

300 osób i 21 drużyn z różnych krajów bierze udział w 18. edycji Etnologi - Międzykulturowa liga piłki nożnej. Rozgrywki odbywają się w dniach 24 marca – 9 czerwca 2019 r. Rzecznik Praw Obywatelskich objął ją Honorowym Patronatem, a także rozegrał jeden z meczy podczas turnieju.

Od 2010 r. Fundacja dla Wolności organizuje w Warszawie bezpłatną amatorską ligę piłki nożnej dla kilkuset osób o różnym pochodzeniu etnicznym, statusie społecznym, wieku i płci. W cotygodniowych rozgrywkach uczestniczą Polacy i migranci ze wszystkich kontynentów. Drużyny są wielokulturowe, w każdej grają wspólnie kobiety i mężczyźni. Meczom towarzyszą konkursy, poczęstunki i prezentacje przygotowane przez drużyny. W każdej edycji odbywa się ok. 80-100 meczy oraz szereg wydarzeń o charakterze kulturalnym przygotowanych przez uczestników. Organizatorzy spodziewają się ok. 500 uczestników – dorosłych warszawiaków z ok. 80 krajów, w tym co najmniej kilkunastu uchodźców.

Etnoliga to jedyny tego rodzaju projekt społeczny w Polsce i jeden z niewielu o takiej skali w Europie. W 2017 roku Etnoliga znalazła się na krótkiej liście nominowanych do prestiżowej nagrody Beyond Sport Global Awards (www.beyondsport.org/Awards).

Kolejna, 19. edycja projektu odbędzie się w okresie wrzesień – grudzień 2019 w hali sportowej na Pradze Północ.

Do drużyny z BRPO zgłosiło się 12 osób. 28 kwietnia 2019 r. na Orliku przy ul. Przy Bażantarni 3 w Warszawie zagraliśmy mecz piłkarski między naszą drużyną (z Adamem Bodnarem jako kapitanem) a reprezentacją Etnoligi. Przegraliśmy, ale tylko 4:3 po bardzo zaciętej i dynamicznej walce, mimo chłodnej aury. Po meczu czekał na piłkarzy poczęstunek przygotowany przez członków Etnoligii z różnych krajów.

 

Jednocześnie dziękujemy osobom, które przybyły kibicować za gorący doping dla naszej drużyny piłkarskiej.

 

Autor informacji: Dyrektor Zespołu Kontaktów z Mediami i Komunikacji Społecznej
Data publikacji:
Osoba udostępniająca: Agnieszka Jędrzejczyk
Data:
Operator: Agnieszka Jędrzejczyk

Zobacz także