16 marca rzecznik praw obywatelskich Adam Bodnar wraz z prezydentem Romanem Szełemejem otworzyli punkt przyjęć interesantów w Wałbrzychu

Data:
Tagi: kalendarium

Punkt Przyjęć Interesantów Rzecznika Praw Obywatelskich mieści się w urzędzie miasta przy Placu Magistrackim 17, w sali nr 9 na parterze.

Dni przyjęć w 2018 r.: 16 marca (otwarcie), 9 kwietnia, 14 maja, 11 czerwca, 9 lipca, 13 sierpnia, 10 września, 8 października, 12 listopada, 10 grudnia (zawsze w godz. 10-14). W tych dniach dyżur będzie pełnił prawnik z Biura RPO, któremu będzie można przedstawić swoją sprawę, dowiedzieć się  o możliwości działania, a także złożyć skargę. Do Rzecznika może zgłosić się każdy, kto uważa, że państwo naruszyło jego prawa, lub że jest nierówno traktowany, np. z powodu wieku albo płci. Wniosek jest wolny od opłat.

To kolejny punkt przyjęć interesantów w kraju. RPO ma już swoje biura terenowe we Wrocławiu, a także  Gdańsku i Katowicach. Działają one pięć dni w tygodniu. Oprócz tego do ośmiu miast w Polsce dojeżdżają prawnicy Biura RPO przyjmując skargi w wyznaczone dni.  Punkty przyjęć działają w: Bydgoszczy, Częstochowie, Kielcach, Lublinie, Łodzi, Poznaniu , Słupsku i Szczecinie.

RPO podejmując sprawę może oficjalnie poprosić o wyjaśnianie (np. od prokuratury, szkoły, szpitala, wojewody, burmistrza) lub zażądać, by właściwe urzędy zajęły się sprawą. Jeśli postępowanie toczy się już przed sądem, to w wyjątkowych przypadkach Rzecznik może wziąć w nim udział. RPO ma też możliwość składania odwołań i kwestionowania prawomocnych postanowień prokuratury o umorzeniu lub odmowie wszczęcia postępowania.  ALE – uwaga – nie zastępuje adwokata ani sądu.

 

 

 

Autor informacji: Agnieszka Jędrzejczyk
Data publikacji: 2018-03-06 09:15:43
Osoba udostępniająca: AnetaKosz