12. Międzynarodowe Sympozjum EURO-CIU 2019 pod Honorowym Patronatem RPO
Sympozjum EURO-CIU to międzynarodowa konferencja użytkowników implantów ślimakowych (słuchowych). Stowarzyszenie EURO-CIU jest europejską organizacją grupującą 32 krajowe stowarzyszenia reprezentujące osoby cierpiące na niedosłuch i głuchotę, a także członków ich rodzin – z 23 państw. Międzynarodowe Sympozja tej organizacji odbywają się co dwa lata. W 2019 roku spotkanie odbędzie się w Polsce – w dniach 25-27 kwietnia, we Wrocławiu. W imieniu EURO-CIU sprawami organizacyjnymi zajmuje się ogólnopolskie Stowarzyszenie Słyszeć bez Granic, z siedzibą w Chojnicach.
W konferencji wezmą udział przedstawiciele wszystkich 32 stowarzyszeń współpracujących w ramach EURO- CIU (pacjenci, członkowie rodzin), a także osoby niezrzeszone, zainteresowane tematyką leczenia niedosłuchu i głuchoty, pracodawcy osób niepełnosprawnych, nauczyciele. Bardzo ważna będzie obecność przedstawicieli środowiska medycznego oraz rehabilitantów z Polski, Austrii, Hiszpanii, Niemiec, Wielkiej Brytanii i Włoch.
Przewodniczącą Komitetu Naukowego Sympozjum jest Dr Monika Lehnhardt. Impreza zostanie wsparta m.in. autorytetem i obecnością prof. Henryka Skarżyńskiego - twórcy polskiej szkoły implantacji, krajowego konsultanta w dziedzinie laryngologii, twórcy i szefa Światowego Centrum Słuchu w Kajetanach.
12. Międzynarodowe Sympozjum EURO-CIU 2019 trwać będzie trzy dni.
Dwa pierwsze dni mają charakter konferencji, z programem wykładów i dyskusji panelowych. Są otwarte dla zainteresowanych (członkowie stowarzyszeń krajowych i zagranicznych, pacjenci niezrzeszeni, osoby zainteresowane tematyką leczenia niedosłuchu i głuchoty, lekarze, studenci).
Zaplanowane tematy wystąpień i dyskusji to:
- Skala problemu niedosłuchu w Europie i na świecie
- Implantacja w krajach europejskich - standardy opieki
- Wskazania i przeciw skazania do leczenia za pomocą implantów ślimakowych
- Znaczenie problemu niedosłuchu i głuchoty w życiu pacjentów i ich rodzin
- Dobre praktyki związane z relacją lekarz-pacjent
- Badania przesiewowe słuchu - doświadczenia państw europejskich
- Rehabilitacja dzieci i dorosłych
- Nauczanie dzieci korzystających z implantów słuchowych
- Innowacje technologiczne w dziedzinie implantów słuchowych
- Osoby niedosłyszące i niesłyszące na rynku pracy
Trzeci dzień Sympozjum poświęcony jest sprawom EURO-CIU i przeznaczony jest wyłącznie dla delegatów reprezentujących stowarzyszenia krajowe.