Biuletyn Informacji Publicznej RPO

„Postaw na pracę” [art. 27 – Praca i zatrudnienie]

Data:

„Postaw na pracę” to hasło przewodnie dwuletniego, ogólnopolskiego projektu „Wsparcie środowiska osób niepełnosprawnych z terenów wiejskich i małomiasteczkowych”, realizowanego przez Fundację Aktywizacja oraz Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych - pod patronatem honorowym Rzecznika Praw Obywatelskich.

 

Projekt jest skierowany do osób z niepełnosprawnościami i ich opiekunów oraz do pracodawców. W ramach cyklu 50 spotkań z pracodawcami na terenie całej Polski odbyły się konferencje: w Warszawie pt. „Potencjał niepublicznych agencji zatrudnienia osób niepełnosprawnych i korzyści ze współpracy”, we Wrocławiu pt. „Możliwości i korzyści zatrudniania osób niepełnosprawnych" oraz w Poznaniu debata pt. „Różni ale równi” - e-integracja w procesie edukacji i zatrudnienia osób z niepełnosprawnością”.
Celem projektu jest kompleksowe przygotowanie do wejścia na rynek pracy 2000 osób niepełnosprawnych oraz pozyskanie zatrudnienia przynajmniej dla 400 z nich. Zakłada on zaangażowanie 250 e-Centrów – Publicznych Punktów Dostępu do Internetu z małych miast i  wsi, w których osoby z niepełnosprawnością będą mogły skorzystać z szerokiej oferty indywidualnie dobranych szkoleń zawodowych oraz warsztatów umiejętności społecznych. Działania realizowane są bezpośrednio w środowisku lokalnym osób niepełnosprawnych, we współpracy z gminami, organizacjami pozarządowymi oraz lokalnymi grupami działania. Pracownicy Oddziałów Regionalnych Fundacji prowadzą intensywne działania na terenie całego kraju. [więcej]
Podczas konferencji w Warszawie zorganizowano panel dyskusyjny pt. „Co zyskasz zatrudniając osobę niepełnosprawną?”. Tej kwestii było poświęcone wystąpienie przedstawiciela Rzecznika Praw Obywatelskich. Aktualnie w Biurze jest zatrudnionych 18 osób z różnymi stopniami i rodzajami niepełnosprawności. Są to osoby niedowidzące, niesłyszące i  niedosłyszące, z chorobami narządów mowy, chorobami endokrynologicznymi, układu krążenia i metabolicznymi, a także upośledzeniem umysłowym oraz chorobami neurologicznymi przebiegającymi ze znacznym upośledzeniem narządów ruchu. Biuro współpracuje z wieloma agencjami pracy, nie wyłączając Urzędu Pracy – Działu Obsługi Osób Niepełnosprawnych. Niepełnosprawni są zatrudniani na stanowiska i niższe – intendenta czy referenta prawnego, ale też wyższe – specjalisty czy głównego specjalisty. Część osób jest angażowana na umowę o pracę, część na płatne staże, a część na umowy cywilnoprawne. Zatrudniając osoby niepełnosprawne trzeba pamiętać o dostosowaniu stanowiska pracy oraz infrastruktury budynku do potrzeb i  możliwości osoby z konkretną niepełnosprawnością. Aby zmniejszyć trudności komunikacyjne pracowników oraz zatrudnianych osób niepełnosprawnych Biuro zorganizowało kurs z języka migowego oraz szkolenie dot. sposobu komunikowania się pracowników z osobami niesłyszącymi. Jednak sprawą najważniejszą jest odpowiednie nastawienie zarówno do osób niepełnosprawnych, jak i ich pracy – chęć dostrzeżenia, jak bardzo te osoby są wartościowe i zaangażowane w swoją pracę. Obcowanie z  osobami niepełnosprawnymi uświadamia, z jakimi problemami zmagają się każdego dnia, uwrażliwia wszystkich pracowników i pozwala ustalić w życiu odpowiednią hierarchię wartości.
(Więcej na temat działań w ramach projektu można przeczytać w poprzednim newsletterze: – [więcej])

Autor informacji: Katarzyna Kaleta-Sennik
Data publikacji:
Osoba udostępniająca: Mariusz Masłowiecki - BIP
Data:
Operator: Mariusz Masłowiecki - BIP