Biuletyn Informacji Publicznej RPO

„Herr Bodnar kämpft”, Sueddeutsche Zeitung

Data:

W artykule „Herr Bodnar kämpft”, dziennikarz niemieckiego dziennika Sueddeutsche Zeitung, Florian Hassel przedstawia działania podejmowane przez polskiego Rzecznika Praw Obywatelskich. Autor opisuje m.in. ideę spotkań regionalnych, podczas których obywatele mogą przedstawiać swoje problemy Rzecznikowi. Wskazuje, że podczas ostatniego spotkania w Koninie ludzie zwracali uwagę np. na utrudnienia w dostępie do linii brzegowej państwowych jezior. 

Autor zauważa, że problemy społeczności lokalnych diametralnie różnią się od tych, które nie schodzą z pierwszych stron gazet w Warszawie. Większości społeczeństwa nie interesuje spór o Trybunał Konstytucyjny, czy ustawę medialną. Nie zdają sobie sprawy, że działalność Trybunału ma bezpośredni wpływ na ich życie codzienne.

Florian Hassel przedstawia  także inne działania podejmowane przez RPO. Wśród nich wymienia m.in. wystąpienie przeciwko nowelizacji ustawy o służbie cywilnej, czy stanowisko dotyczące wykorzystania w procesie karnym tzw. „owoców zatrutego drzewa”. Autor zwraca uwagę na działania polskiego rządu mogące doprowadzić do osłabienia immunitetu RPO. Dziennikarz wspomina również o obawach przedstawicieli instytucji europejskich, związanych ze stanem przestrzegania w Polsce zasady demokratycznego państwa prawa.

Pod koniec artykułu Florian Hassel przywołuje spotkanie regionalne RPO w Przemyślu, na którym rolnicy wyrazili obawy dotyczące nowelizacji ustawy o obrocie ziemią. Zauważa, że obywatele stopniowo zaczynają zdawać sobie sprawę, że paraliż Trybunału Konstytucyjnego nie pozwoli na zaskarżenie aktów niezgodnych z prawem. Rzecznik praw obywatelskich zapewnił jednak, że nie zamierza zaprzestawać działań na rzecz niezależności instytucji, które gwarantują przestrzeganie praw i wolności w Polsce.

Ważne linki:

Autor informacji: Justyna Z@recka
Data publikacji:
Osoba udostępniająca: Agnieszka Jędrzejczyk
Data:
Operator: Agnieszka Jędrzejczyk