Commissioner for Human Rights

Newsletter o najważniejszych działaniach Rzecznika Praw Obywatelskich - 11 - 19 kwietnia 2017 r.

Newsletter  11-19 kwietnia 2017

NAJWAŻNIEJSZE SPRAWY

Tortury na policji – Rzecznik Praw Obywatelskich wskazuje, jak im zapobiegać. Konferencja prasowa Adama Bodnara 19 kwietnia

Policjantom w Polsce zdarza się stosować tortury wobec zatrzymanych i świadków. Trzeba temu przeciwdziałać, a jednym z rozwiązań jest dostęp do adwokata od momentu zatrzymania – pisze RPO Adam Bodnar w wystąpieniu do Ministra Sprawiedliwości. Obszerne wystąpienie zawiera analizę konkretnych, potwierdzonych sądownie przypadków tortur, okrutnego i nieludzkiego traktowania.

- Dlaczego musimy o tym rozmawiać? Po pierwsze dlatego, że nasz konstytucyjny zakaz tortur wynika z „gorzkich doświadczeń przeszłości", z pamięci o tym, co się działo w Berezie Kartuskiej przed wojną, czy w więzieniach stalinowskich. Pomni tego musimy zabiegać, by ten zakaz był bezwzględnie stosowany – powiedział na konferencji prasowej poświęconej 19 kwietnia temu wystąpieniu rzecznik praw obywatelskich Adam Bodnar. - Po drugie - tortury w Polsce dotykają najsłabszych i najuboższych, tych, którzy nie poradzą sobie sami z systemem prawa. Państwo ma wobec nich obowiązki. To im powinno zapewnić pomoc od samego momentu zatrzymania. Po trzecie - tortury pozostawiają w człowieku stały ślad. Proces leczenia takiej traumy jest długotrwały, niszczy na zawsze zaufanie do państwa i jego przedstawicieli – podkreślił na spotkaniu rzecznik praw obywatelskich [więcej].

Spotkania regionalne w Wielkopolsce

Od 25 do 27 kwietnia rzecznik praw obywatelskich Adam Bodnar będzie spotykał się z mieszkańcami województwa wielkopolskiego. Odwiedzi: Kalisz, Leszno, Zbąszyń, Poznań i Gniezno [szczegółowy harmonogram spotkań i formularz rejestracyjny].

Reportaż o tym, jak wyglądały ostatnie, marcowe  spotkania RPO na Dolnym Śląsku, można przeczytać w ostatnim numerze Tygodnika Powszechnego [więcej]. Artykuł pokazuje, z jak wieloma różnymi problemami mieszkańcy zwracają się do Rzecznika. Jego autorka  red. Magdalena Kicińska brała udział w spotkaniach RPO.

Projekt ustawy o KRS nie powinien zostać przyjęty. Słusznie ostrzega przed nim sejmowe Biuro Legislacyjne - rzecznik praw obywatelskich pisze do Marszałka Sejmu [więcej].

Rzecznik w sprawie ochrony międzynarodowej dla homoseksualnych mężczyzn prześladowanych w Czeczenii

Jak wynika z doniesień medialnych oraz relacji organizacji LGBT Russian Network, do tej pory udokumentowano zatrzymania ok. 160 mężczyzn poddawanych torturom i zmuszanych do ujawniania danych osobowych kolejnych ofiar. Mając na uwadze, że od lat najliczniejszą grupą cudzoziemców wnioskujących o ochronę międzynarodową w Polsce pozostają obywatele Federacji Rosyjskiej deklarujący narodowość czeczeńską, zdaniem RPO niektóre z ofiar trwających obecnie prześladowań mogą ubiegać się o nadanie statusu uchodźcy w Polsce.

RPO zwrócił się do Komendanta Głównego Straży Granicznej o przekazanie funkcjonariuszom informacji o obecnym zagrożeniu oraz o uwrażliwienie na szczególne potrzeby cudzoziemców ubiegających się o udzielenie ochrony na podstawie prześladowań związanych z ich homoseksualną orientacją i zapewnienie im poufności i poczucia bezpieczeństwa  [więcej].

RPO W SPRAWACH OBYWATELI

Minister Zdrowia zainicjował prace nad adaptacją niemieckich rozwiązań dotyczących wydawania zezwoleń cudzoziemcom na pracę w zawodzie lekarza [więcej].

Wrocław. Na dodatkowe spotkanie informacyjne w sprawie kredytów frankowych przyszło 150 osób. [więcej]. Wnioski z rozmów z ludźmi w ramach tej akcji rzecznik praw obywatelskich Adam Bodnar przekazał Związkowi Banków Polskich [więcej].

Co dzieje się z nagraniami rozmów, podczas których zawieramy umowy handlowe? RPO pisze do Ministra Cyfryzacji w sprawie archiwizacji takich nagrań [więcej].

Spotkanie Komisji Ekspertów ds. Zdrowia z przedstawicielami środowisk pielęgniarek i położnych [więcej].

Rzecznik pisze do Ministra Edukacji Narodowej w sprawie realizacji prawa do równego traktowania ze względu na płeć w zakresie dostępu do edukacji zawodowej [więcej].

Rzecznik apeluje do Ministra Zdrowia o powołanie Rady do spraw Leczenia Niepłodności  [więcej].

PRAWO

Wystąpienie do Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji w sprawie praw wyborczych osób nigdzie niezamieszkałych [więcej].

„Przestępstwo tortur - nie tylko wobec jeńców, powinno trafić do kodeksu karnego” - artykuł Rafała Kulasa z Krajowego Mechanizmu Prewencji Tortur [więcej].

Należy zmienić procedury naboru na stanowiska urzędnicze w jednostkach samorządu terytorialnego [więcej].

Rzecznik przedstawia Ministrowi Spraw Wewnętrznych i Administracji wątpliwości dotyczące obniżenia świadczeń emerytalno-rentowych byłym funkcjonariuszom służb ochrony państwa [więcej].

KRONIKA

Spotkanie z pełnomocnikiem rządu do spraw równego traktowania Adamem Lipińskim [więcej].

VII debata regionalna Krajowego Mechanizmu Prewencji w Białymstoku [więcej].

ZAPRASZAMY

Rozpoczęła się II edycja konkursu dla uczniów szkół gimnazjalnych lub ponadgimnazjalnych na multimedialną interpretację Konstytucji. Na zgłoszenia czekamy do 17 maja [szczegóły].

Do 2 maja trwa nabór na praktyki wakacyjne dla studentów [szczegóły]. O tym, jak wyglądały praktyki w ubiegłym roku można przeczytać na stronie rpo.gov.pl

 

Uwaga!

Na stronie rpo.gov.pl dostępny jest kalendarz najbliższych spotkań z udziałem RPO oraz imprez i wydarzeń pod jego patronatem.

Informacje o działaniach RPO dotyczących obywateli są w zakładce „SPRAWY RPO”. Na interaktywnej mapie pokazujemy, gdzie interweniował RPO.