Fotografowanie zatrzymanych cudzoziemców przez żołnierzy. Pismo do dowódcy operacji "Bezpieczne Podlasie"
- Społecznicy niosący pomoc humanitarną cudzoziemcom przekraczającym granicę polsko-białoruską w woj. podlaskim opisali praktykę fotografowania przez żołnierzy zatrzymanych cudzoziemców
- Zastępca Rzecznika Praw Obywatelskich Adam Krzywoń występuje w tej sprawie do dowódcy operacji "Bezpieczne Podlasie" gen. dyw. Arkadiusza Szkutnika
Zgodnie z przekazaną relacją, 14 grudnia 2024 r. podczas zatrzymania 12 cudzoziemców przez funkcjonariuszy Straży Granicznej na terenie odpowiedzialności placówki SG w Michałowie, obecni byli również żołnierze. Mieli oni wykonywać zdjęcia twarzy zatrzymanych (z przodu oraz z profilu lewego i prawego) za pomocą telefonów komórkowych. Jednocześnie każdego z cudzoziemców pytano o kraj pochodzenia.
Według przekazanych RPO informacji, świadkowie zdarzenia próbowali uzyskać od żołnierzy informacje o przyczynach oraz podstawach prawnych takiego postępowania. Żołnierze mieli jedynie poinformować, że to nowe zadanie, które wykonują. Również funkcjonariusze Straży Granicznej nie byli w stanie wyjaśnić powodów tych działań.
ZRPO Adam Krzywoń zwraca się do gen. Arkadiusza Szkutnika o zbadanie sprawy. Pyta, czy żołnierze uczestniczący w operacji "Bezpieczne Podlasie" mają w ramach powierzonych im zadań fotografować twarze cudzoziemców przekraczających granicę polsko-białoruską oraz rozpytywać o kraj ich pochodzenia. Ponadto prosi o informacje na temat daty rozpoczęcia realizacji tego zadania, jego podstawy faktycznej i prawnej oraz zakresu przetwarzania danych osobowych, w tym wizerunków cudzoziemców.
XI.519.1.2025