Biuletyn Informacji Publicznej RPO

Dziennikarz TV Republika niewpuszczony na posiedzenie sztabu kryzysowego we Wrocławiu. Odpowiedź Wojewody Dolnośląskiego

Data:
  • Dziennikarz Telewizji Republika nie został wpuszczony na konferencję prasową premiera Donalda Tuska i posiedzenie sztabu kryzysowego we Wrocławiu; podał też, że miało dojść do użycia wobec niego siły 
  • Zastępca Rzecznika Praw Obywatelskich Wojciech Brzozowski występuje do wojewody dolnośląskiego Macieja Awiżenia
  • AKTUALIZACJA 9.10.2024: Akredytacji dla mediów na udział w posiedzeniach sztabów kryzysowych w budynku Dolnośląskiego Urzędu Wojewódzkiego we Wrocławiu udzielał Wydział Obsługi Medialnej – Centrum Informacyjne Rządu w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów - głosi odpowiedź.  W konsekwencji Wojewoda Dolnośląski nie miał wpływu, którzy dziennikarze wezmą udział w konferencji z udziałem Prezesa Rady Ministrów.

W mediach doniesiono o kolejnym przypadku niewpuszczenia dziennikarza TV Republika – na konferencję prasową premiera i posiedzenie sztabu kryzysowego. 

Problem ograniczania dostępu mediów do wydarzeń organizowanych przez przedstawicieli władz był przedmiotem wcześniejszych działań RPO. W piśmie z 8 lipca 2024 r. do Szefa Kancelarii Prezesa Rady Ministrów Rzecznik podkreślał znaczenie właściwej współpracy i komunikacji władz publicznych z przedstawicielami różnych mediów. Jest ona niezbędna dla realizacji wolności wypowiedzi i prawa obywateli do rzetelnej informacji, jawności życia publicznego oraz kontroli i krytyki społecznej. RPO zwrócił także uwagę na ryzyko pogłębienia się zjawiska dezinformacji i polaryzacji.

Wcześniej, w styczniu 2024 r., w związku z doniesieniami o niewpuszczaniu dziennikarzy TV Republika na konferencje prasowe, Rzecznik zwrócił się o wyjaśnienia do Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Wskazał, że uniemożliwiło to dziennikarzom zadanie pytań w sprawach istotnych z punktu widzenia opinii publicznej, co może zostać uznane za naruszenie konstytucyjnej wolności wyrażania poglądów oraz pozyskiwania i rozpowszechniania informacji.

Do Rzecznika wpływa wiele skarg na blokowanie wstępu dziennikarzy Telewizji Republika na konferencje prasowe i inne wydarzenia. Skarżący informują o narastającym poczuciu wykluczenia z życia społecznego przez pozbawienie ich dostępu do informacji o najważniejszych wydarzeniach w kraju, przekazywanych przez wybraną przez nich stację telewizyjną. Niektórzy takie działania organów władzy publicznej oceniają jako przejaw dyskryminacji z uwagi na światopogląd.

ZRPO Wojciech Brzozowski pyta Wojewodę – jako organizatora konferencji – czy zna przebieg opisanych wydarzeń. Prosi też o odniesienie się do kwestii użycia siły wobec dziennikarza w kontekście jego zadań informowania opinii publicznej o działaniach organów władzy publicznej w związku z zagrożeniem powodziowym.

Odpowiedź Macieja Awiżenia, wojewody dolnośląskiego

W związku z zagrożeniem powodziowym w Dolnośląskim Urzędzie Wojewódzkim we Wrocławiu organizowane były cykliczne sztaby kryzysowe, w tym w dniu 13 września 2024 r. konferencja prasowa – z udziałem Prezesa Rady Ministrów. Owszem, w przestrzeni medialnej rzeczywiście pojawiły się informacje, iż  dziennikarz Telewizji Republika nie został wpuszczony na omawianą konferencję prasową, niemniej jednak wyjaśnić w tym miejscu należy, iż Wojewoda Dolnośląski nie był organizatorem konferencji prasowej z udziałem Prezesa Rady Ministrów w związku z zagrożeniem powodziowym. Formalnym organizatorem wydarzeń, będących przedmiotem Pana zainteresowania, była Kancelaria Prezesa Rady Ministrów. Wojewoda Dolnośląski ustalił, iż do wstępu na wydarzenie upoważniała udzielona akredytacja. Stosowną akredytację dla mediów na udział i relacjonowanie sztabów kryzysowych w budynku Dolnośląskiego Urzędu Wojewódzkiego we Wrocławiu udzielał Wydział Obsługi Medialnej – Centrum Informacyjne Rządu w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów.

W konsekwencji, w realiach niniejszej sprawy Wojewoda Dolnośląski nie miał wpływu, którzy dziennikarze wezmą udział w konferencji z udziałem Prezesa Rady Ministrów. Podkreślić należy, że o przyznaniu akredytacji na posiedzenie sztabu kryzysowego Prezesa Rady Ministrów decydowało Centrum Informacyjne Rządu. Stąd też podmiot ten posiada wiedzę, czy stacja Telewizja Republika wystąpiła z wnioskiem o udzielenie akredytacji do udziału w wydarzeniu oraz w jaki sposób wniosek ten został rozpatrzony. Z informacji posiadanej przez Wojewodę Dolnośląskiego wynika natomiast, że akredytowane media uczestniczyły w każdym ze sztabów kryzysowych na Dolnym Śląsku.

Odnosząc się również do podniesionej przez Pana Rzecznika okoliczności, iż wobec dziennikarza użyto siły w kontekście wykonywania przez niego zadań polegających na informowaniu opinii publicznej o działaniach podejmowanych przez organy władzy publicznej w związku z zagrożeniem powodziowym informuję, iż Wojewoda Dolnośląski nie posiada pełnej wiedzy w tym zakresie, poza doniesieniami medialnymi. Wydarzenie zabezpieczała m. in. Służba Ochrony Państwa. Jak już wyżej wyjaśniono, Wojewoda Dolnośląski nie był formalnym organizatorem konferencji prasowej z udziałem Prezesa Rady Ministrów związanej z zagrożeniem powodziowym.

Niezależnie od powyższego informuję, że Wojewoda Dolnośląski podejmuje wszelkie możliwe działania, aby przestrzegać obowiązków wobec prasy, jakie nakłada na organy państwowe art. 2 ustawy z dnia z dnia 26 stycznia 1984 r. - Prawo prasowe (tekst jedn. Dz. U. z 2018 r., poz. 1914).

VII.564.116.2024

Załączniki:

Autor informacji: Łukasz Starzewski
Data publikacji:
Osoba udostępniająca: Łukasz Starzewski
Data:
Opis: Dochodzi odpowiedź Wojewody Dolnośląskiego
Operator: Łukasz Starzewski