Sala Rady Miejskiej w Andrychowie - niedostępna dla osób z niepełnosprawnościami. Interwencja RPO i odpowiedź
Sesje Rady Miejskiej w Andrychowie odbywają się w niewielkiej sali na drugim piętrze budynku Urzędu Miejskiego, w którym nie ma windy. Ponadto na tym piętrze nie ma toalety przystosowanej do potrzeb osób z niepełnosprawnościami.
- Uniemożliwia to udział w sesjach Rady Miejskiej osobom, które nie są w stanie samodzielnie dostać się do sali obrad - pisze zastępca Rzecznika Praw Obywatelskich Adam Krzywoń do przewodniczącej Rady Miejskiej Eweliny Szypuły.
Po wniosku obywatela do BRPO w tej sprawie Adam Krzywoń prosi Przewodniczącą RM o ustosunkowanie się do tych okoliczności.
ZRPO zwraca się o rozważenie zmiany miejsca odbywania sesji Rady na pozbawione barier architektonicznych i zapewniające wszystkim zainteresowanym realną możliwość osobistego uczestnictwa w obradach.
AKTUALIZACJA: W historii posiedzeń tylko jedna osoba niepełnosprawna zadeklarowała chęć udziału w sesji, gdyż przedmiotem obrad był temat bezpośrednio związany z niepełnosprawnością - odpisała przewodnicząca RM Ewelina Szypuła. Zadeklarowała, że w przypadku zgłoszenia przez osobę z niepełnosprawnością potrzeby wzięcia udziału w posiedzeniu, dołoży wszelkich starań, aby zaspokoić indywidualne potrzeby danego mieszkańca (odpowiedź w załączniku).
V.600.5.2025
