Udział przedstawiciela RPO w IX Kongresie Psychiatrii Sądowej
Główny koordynator ds. ochrony zdrowia psychicznego Błażej Kmieciak wziął udział w IX Kongresie Psychiatrii Sadowej, jaki w dniach 9-10 maja b. r. odbywał się w Łodzi. W trakcie konferencji przedstawiciel RPO wygłosił referat pt. "Czy potrzebujemy środowiskowej psychiatrii sądowej?"
Podczas konferencji Błażej Kmieciak wziął udział w części wydarzenia poświęconej zmianom systemowym w obszarze ochrony zdrowia psychicznego. W swoim wystąpieniu skupił się przede wszystkim na problemie eksperckiego, psychiatrycznego, psychologicznego i seksuologicznego wsparcia osób opuszczających: zakłady karne oraz oddziały psychiatrii sądowej. Bazując na dotychczasowych wynikach analiz, a także doświadczeniach Biura Rzecznika Praw Obywatelskich zwrócona została podczas tego wystąpienia uwaga na potrzebę budowania systemu środowiskowego wsparcia medycznego dla osób, które zakończyły odbywanie kary lub środka zabezpieczającego.
Kongres Psychiatrii Sadowej jest cyklicznym wydarzeniem, które odbyło się w Łodzi już dziewiąty raz. To spotkanie o charakterze międzynarodowym łączące teoretyków i praktyków w obszarze: prawa, psychiatrii, psychologii oraz seksuologii.
Tegoroczne wydarzenie skupiło się w szczególności na problemie ochrony zdrowia psychicznego dzieci i młodzieży w kontekście dylematów związanych z leczeniem młodych osób bez zgody ich rodziców lub przedstawicieli ustawowych Zwrócona została w sposób szeroki uwaga na wyzwania wymiaru sprawiedliwości w obszarze współpracy z biegłymi. Wskazano w tym kontekście na potrzebę upominania się o zachowanie najwyższego poziomu ekspertyz medycznych wydawanych m. in. przez seksuologów opiniujących w sprawach przeciwko wolności seksualnej i obyczajności. Podjęto także temat prawno- medycznych wyzwań dotyczących tranzycji oraz zasad stosowania przymusu bezpośredniego.
W trakcie Kongresu przyznawana jest Nagroda Aureliusza, którą wyróżni są m. in. eksperci działający na rzecz osób doświadczających zaburzeń psychicznych. W poprzednich latach wyróżnienie takie otrzymało Biuro Rzecznika Praw Obywatelskich oraz Błażej Kmieciak. W tym roku w kategorii "Publikacja" nagrodę odebrała Urszula Szybowicz, pomysłodawczyni i prezeska Fundacji "Nie widać po mnie", a w kategorii "Prawa pacjenta" - dla osoby działającej na rzecz praw pacjentów z zaburzeniami psychicznymi, Nagrodę Aureliusza odebrała Rzecznik Praw Dziecka, Monika Horna-Cieślak.