Biuletyn Informacji Publicznej RPO

Sprawa opodatkowania odszkodowań dla przedsiębiorców poszkodowanych przez powódź. Pozytywna odpowiedź MF

Data:
  • Przedsiębiorcy, którzy ucierpieli w związku z powodzią, mogą otrzymywać odszkodowania za straty powodziowe, obejmujące szkody w składnikach majątku związanych z prowadzoną działalnością gospodarczą
  • Odszkodowania za takie właśnie szkody są uznawane za przychód, a zwolnienie od ich opodatkowania ma ograniczony charakter, wobec czego może ono nie objąć wszystkich poszkodowanych
  • Biuro Rzecznika Praw Obywatelskich pyta Ministerstwo Finansów, czy rozważa wprowadzenie regulacji pozwalającej na zwolnienie z opodatkowania tego rodzaju świadczeń lub też zaniechanie poboru podatku
  • AKTUALIZACJA 29.10.2024: Po zmianie prawa nie zachodzi już obawa, że przedsiębiorca, który otrzyma odszkodowanie za straty powodziowe obejmujące szkody w składnikach majątku związanych z prowadzoną działalnością gospodarczą, nieobjęte zwolnieniem z ustawy PIT i ustawy CIT5, będzie obowiązany do zapłaty podatku dochodowego - odpisało MF

Z doniesień mediów wynika, że może się pojawić problem skutków podatkowych wypłaty odszkodowań na rzecz przedsiębiorców, którzy ucierpieli w związku z wrześniową powodzią. Chodzi zwłaszcza o sytuację, gdy przedsiębiorca otrzyma odszkodowanie za straty powodziowe obejmujące szkody w składnikach majątku związanych z prowadzoną działalnością gospodarczą.

Zasadniczo bowiem odszkodowania za takie właśnie szkody są uznawane za przychód z działalności gospodarczej, chyba że są one wymienione w katalogu zwolnień podatkowych. Istnieje możliwość zwolnienia z opodatkowania podatkiem dochodowym odszkodowań za takie szkody, ale pod pewnymi warunkami. 

Wolne od podatku są odszkodowania za szkody w środku trwałym, z wyłączeniem samochodu osobowego, w części wydatkowanej w roku podatkowym lub w roku bezpośrednio po nim następującym na remont tego środka trwałego albo na zakup lub na wytworzenie we własnym zakresie środka trwałego zaliczonego zgodnie z Klasyfikacją Środków Trwałych, wydaną na podstawie odrębnych przepisów, do tego samego rodzaju co środek trwały, z którym związana była ta szkoda. 

Zakres zwolnienia w przypadku otrzymania odszkodowania za szkody w środku trwałym ma jednak dość ograniczony charakter, wobec czego może ono nie objąć wszystkich poszkodowanych przedsiębiorców.

Dyrektor Zespołu  Prawa Administracyjnego i Gospodarczego BRPO Piotr Mierzejewski zwraca się o stanowisko do dyrektora Departamentu Podatków Dochodowych MF Jarosława Szatańskiego. Prosi zwłaszcza o wskazanie, czy resort rozważa wprowadzenie regulacji pozwalającej na zwolnienie z opodatkowania tego rodzaju świadczeń bądź też skorzystanie z zaniechania poboru podatku.

Odpowiedź Jarosława Szatańskiego, dyrektora Departamentu Podatków Dochodowych MF

W związku z wystąpieniem z 27 września 2024 r., nr V.511.569.2024.EG dotyczącym skutków podatkowych wypłaty odszkodowań na rzecz przedsiębiorców, którzy ucierpieli w związku z powodzią, uprzejmie informujemy, że 18 października 2024 r. Minister Finansów wydał rozporządzenie, którym zaniechał poboru podatku dochodowego od osób fizycznych i prawnych od kwot z tytułu ubezpieczeń majątkowych otrzymanych w związku z usuwaniem skutków powodzi z września 2024 r.

Zaniechaniem poboru podatku zostały objęte dochody (przychody) z tytułu ubezpieczeń majątkowych otrzymanych od 12 września 2024 r. do 31 grudnia 2026 r. przez poszkodowanych w rozumieniu art. 2 ustawy z dnia 16 września 2011 r. o szczególnych rozwiązaniach związanych z usuwaniem skutków powodzi -  będących podatnikami podatku dochodowego od osób fizycznych albo podatnikami podatku dochodowego od osób prawnych. Rozporządzenie obejmuje zatem okres od pierwszego dnia powodzi i perspektywę następnych 2 lat.

Rozporządzenie zostało ogłoszone 18 października 2024 r. i weszło w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia, tj. 19 października 2024 r.

W konsekwencji, nie zachodzi już obawa, że przedsiębiorca, który „otrzyma odszkodowanie za straty powodziowe obejmujące szkody w składnikach majątku związanych z prowadzoną działalnością gospodarczą”, nieobjęte zwolnieniem z ustawy PIT  i ustawy CIT5, będzie obowiązany do zapłaty podatku dochodowego.

V.511.569.2024

Załączniki:

Autor informacji: Łukasz Starzewski
Data publikacji:
Osoba udostępniająca: Łukasz Starzewski
Data:
Opis: Dochodzi odpowiedź MF
Operator: Łukasz Starzewski