Biuletyn Informacji Publicznej RPO

Sprawa informowania o polowaniach zbiorowych. Pismo BRPO do Ministerstwa Klimatu i Środowiska

Data:
  • Monitoring przestrzegania przez koła łowieckie i gminy przepisów ogłaszania terminów polowań zbiorowych wskazuje na potrzebę zmian prawnych
  • Zdarza się, że koła łowieckie nie wykonują obowiązku zawiadamiania wójtów o planowanym polowaniu, a takie informacje nie są publikowane na stronach BIP urzędów
  • Ogranicza to dostęp zainteresowanych do informacji o planowanym polowaniu, w tym możliwość zgłoszenia sprzeciwu wobec niego przez właściciela nieruchomości
  • Biuro RPO występuje w tej sprawie do Ministerstwa Klimatu i Środowiska

4 lipca 2024 r. zastępca Rzecznika Valeri Vachev spotkał się z przedstawicielami organizacji społecznych zrzeszonych w inicjatywie „Nasz Rzecznik" ws. funkcjonowania przepisów ustawy z 13 października 1995 r. Prawo łowieckie. Jednym z tematów rozmowy były wyniki przeprowadzonego w ubiegłym roku monitoringu przestrzegania przez koła łowieckie i gminy przepisów dotyczących ogłaszania terminów polowań zbiorowych.

Wyniki te wskazują na potrzebę zmian prawnych. Z jednej bowiem strony występują przypadki braku realizacji przez koła łowieckie obowiązku zawiadamiania wójtów (burmistrzów, prezydentów miast) o informacji w planowanym polowaniu oraz przypadki niepublikowania informacji na stronach BIP urzędów obsługujących te organy. Z drugiej zaś strony znacząca swoboda co do konkretnego miejsca i formy publikacji (obwieszczania) o planowanym polowaniu ogranicza znacząco dostęp zainteresowanych do informacji o planowanym polowaniu.

Rzecznikowi zwrócono uwagę, że stan taki może potencjalnie zagrażać bezpieczeństwu osób, które nieświadomie znalazłyby się na terenie, gdzie obywa się polowanie, a także w sposób istotny ogranicza możliwość skorzystania z uprawnienia do zgłoszenia sprzeciwu przez właściciela (posiadacza, zarządcę) nieruchomości odnośnie do przeprowadzenia na niej polowania. Przedstawiciele organizacji społecznych zauważyli, że rozwiązaniem tych problemów byłoby zinformatyzowanie systemu informowania o polowaniach zbiorowych (scentralizowane publikowanie informacji z interaktywnymi mapami, wykorzystywanie w celach informacyjnych alertów Rządowego Centrum Bezpieczeństwa, czy Regionalnego Systemu Ostrzegania).

Rzecznik zwrócił uwagę, że zasadność wprowadzenia zmian w informowaniu o planowanych polowaniach zbiorowych nie budzi kontrowersji także wśród przedstawicieli Polskiego Związku Łowieckiego. Rzadka w sprawach związanych z łowiectwem zgoda wszystkich interesariuszy stanowi w ocenie Rzecznika znakomitą podstawę do podjęcia prac w tej materii.

Dyrektor Zespołu Prawa Administracyjnego i Gospodarczego BRPO Piotr Mierzejewski prosi dyrektora Departamentu Leśnictwa i Łowiectwa w Ministerstwie Klimatu i Środowiska Aleksandra Jakubowskiego o informację, czy toczą się prace - lub są planowane - zmierzające do zmian w systemie informowania o polowaniach zbiorowych. Pyta też, czy wobec stwierdzanych przypadków uchybiania przez koła łowieckie obowiązkowi zawiadamiania o planowanym polowaniu zbiorowym resort dostrzega potrzebę wprowadzenia sankcji za niezastosowanie się do tego obowiązku.

V.7202.22.2024

Załączniki:

Autor informacji: Łukasz Starzewski
Data publikacji:
Osoba udostępniająca: Łukasz Starzewski
Data:
Operator: Łukasz Starzewski