Biuletyn Informacji Publicznej RPO

Marcin Wiącek na I Kongresie ESG

Data:

Rzecznik praw obywatelskich Marcin Wiącek uczestniczył w „I Kongresie ESG - Liderzy zrównoważonego rozwoju na rzecz ekosystemu ESG”, zorganizowanym przez Instytut ESG i Fundację im. XBW Ignacego Krasickiego. Inicjatywa powstała w celu wypracowania polskich standardów ESG (Environmental, Social, Corporate Governance) czyli zrównoważonego rozwoju.

RPO zabrał głos podczas sesji inauguracyjnej konferencji. Uczestnicy panelu dyskutowali m.in. na temat tego, jak systemowo i mądrze wdrożyć zasady zrównoważonego rozwoju i jak nowe standardy wpłyną na politykę państwa w zakresie rozwoju, edukacji, polityki społecznej czy ochrony środowiska.

Marcin Wiącek podkreślił w dyskusji, że kwestie związane ze zrównoważonym rozwojem, różnorodnością i inkluzyjnością są niezwykle ważne z punktu widzenia Rzecznika Praw Obywatelskich. Wśród kilkudziesięciu tysięcy skarg wpływających każdego roku do Biura RPO na pierwszy plan wybijają się 3 kwestie związane z problemem różnorodności w miejscach pracy:

  • problem tzw. ageizmu – problem z funkcjonowaniem w środowisku pracy osób starszych. Należy pracować nad tą kwestią i określić standardy, które zachęcałyby pracodawców do zatrudniania i kontynuowania współpracy z osobami starszymi;
  • problemy, z którymi stykają się kobiety – ważnym zagadnieniem jest zjawisko tzw. luki płacowej i niedostatecznego udziału kobiet na stanowiskach kierowniczych. Szklany sufit jest istotnym zjawiskiem społecznym w naszym kraju i należy poszukiwać rozwiązań, w jaki sposób je minimalizować. Wśród możliwych do podjęcia działań Rzecznik wspomniał m.in. o transparentności wynagrodzeń na szczeblach kierowniczych oraz „widełkach płacowych” na niższych szczeblach, jak również możliwości zwrócenia się przez pracownika do pracodawcy z prośbą o uzasadnienie wysokości otrzymywanego wynagrodzenia;
  • problemy osób z niepełnosprawnościami – istnieje wiele rozwiązań prawnych zachęcających pracodawców do zatrudniania osób z niepełnosprawnościami, ale poziom aktywności zawodowej tej grupy społecznej jest wciąż wysoce niezadowalający. Dotyczy to zarówno skali zatrudnienia, jak i braku odpowiednich usprawnień w firmach, w urzędach czy przestrzeni publicznej. 

Rzecznik podkreślił, że mówiąc o prawach człowieka, bardzo często myślimy o uprawnieniach człowieka wobec władzy, w relacji wertykalnej. Jest to uproszczenie, ponieważ wiele praw człowieka, zasad konstytucyjnych określających status jednostki działa również w relacjach horyzontalnych, czyli między jednostkami prywatnymi, między pracownikami i pracodawcami czy przedsiębiorcami i podmiotami współpracującymi. Na przykład zasada równości, zakaz dyskryminacji to zasady, które obowiązują w relacjach międzyludzkich i między podmiotami prywatnymi. Marcin Wiącek zwrócił w tym aspekcie uwagę na rosnący problem związany z pracownikami-migrantami i koniecznością stwarzania warunków do integracji osób z różnych środowisk kulturowych, religijnych tak, aby mogły ze sobą współpracować.

Po zakończeniu panelu inauguracyjnego uczestnicy Kongresu podpisali List intencyjny - Liderzy zrównoważonego rozwoju na rzecz ekosystemu ESG.

Kongres stanowi pierwsze forum dialogu pomiędzy przedstawicielami administracji państwowej, biznesu (liderami ESG), organizacji pozarządowych, środowisk naukowych, eksperckich i mediów na rzecz upowszechniania raportowania ESG i wdrażania zasad zrównoważonego rozwoju. Wydarzenie zostało objęte Honorowym Patronatem RPO.
 

Autor informacji: Katarzyna Kaleta-Sennik
Data publikacji:
Osoba udostępniająca: Katarzyna Kaleta-Sennik
Data:
Operator: Katarzyna Kaleta-Sennik