Biuletyn Informacji Publicznej RPO

Wizytacja KMPT w Zakładzie Karnym w Przemyślu - rozmowy z osadzonymi za pomocą komunikatora Skype

Data
,

W dniach 11 oraz 14-16 lutego 2022 r. przedstawicielka KMPT realizowała rozmowy za pomocą komunikatora Skype z osadzonymi i personelem Zakładu Karnego w Przemyślu (dalej: ZK, Zakład, jednostka). 

Celem monitoringu było zbadanie sposobu traktowania osób pozbawionych wolności przebywających w jednostce, warunków ich detencji oraz rekomendowanie rozwiązań, które wzmocnią ich ochronę przed ryzykiem tortur, nieludzkiego lub poniżającego traktowania oraz karania. Dodatkowo zweryfikowano też przygotowanie jednostki na zagrożenie związane z pandemią COVID-19. 

Zakład Karny w Przemyślu (woj. podkarpackie) jest jednostką penitencjarną podległą Okręgowemu Inspektoratowi Służby Więziennej w Rzeszowie. Jest to jednostka typu zamkniętego, przeznaczona dla odbywających karę po raz pierwszy, z oddziałami: aresztu śledczego oraz oddziałem dla młodocianych. Ustalona pojemność ZK to 231 miejsc (w trakcie monitoringu w jednostce przebywało 193 osadzonych). W Zakładzie funkcjonuje także oddział terapeutyczny dla skazanych uzależnionych od środków odurzających lub substancji psychotropowych odbywających karę po raz pierwszy oraz młodocianych o pojemności 30 miejsc.

Przedstawicielka KMPT nie otrzymała sygnałów dotyczących złego traktowania więźniów. Zdecydowana większość rozmówców podkreślała pozytywne podejście funkcjonariuszy do osadzonych, naznaczone szacunkiem oraz kulturą osobistą.
Osadzeni bardzo pozytywnie oceniali także jedzenie serwowane w Zakładzie, podkreślali, iż na tle innych jednostek, wypada ono bardzo dobrze. Chwalone były także warunki bytowe – jednostka była odnawiana  w ostatnich latach, przez co cele w opinii osadzonych są czystsze i bardziej zadbane.

Pozytywne komentarze pojawiały się również ze strony zdecydowanej większości rozmówców przy ocenie służby zdrowia - pandemia nie wpłynęła negatywnie na realny dostęp do opieki medycznej, wszelkie sygnały o złym samopoczuciu czy objawach przeziębienia spotykają się z szybką reakcją lekarzy bądź pielęgniarek. Także dostęp do lekarzy specjalistów jest w ocenie osadzonych stosunkowo szeroki.

Od czasu trwania pandemii nie było większego ogniska zachorowań na koronawirusa na terenie jednostki, od marca 2020 r. liczba osób pozbawionych wolności z pozytywnym wynikiem testu PCR wyniosła 7. Żaden z zakażonych osadzonych nie wymagał hospitalizacji, wszyscy odbywali izolację w wyznaczonych w Zakładzie celach, dodatkowo część była także poddana kwarantannie – osoby te nie miały objawów zakażenia.

Przedstawicielka KMPT pozytywnie oceniła starania Służby Więziennej co do umożliwienia jak najczęstszego kontaktu osadzonych ze swoimi bliskimi. W trakcie trwania pandemii codzienny czas przeznaczony na rozmowę telefoniczną zwiększył się z 5 minut do 6. Poza kontaktem telefonicznym, osadzeni mają także do dyspozycji komunikator internetowy Skype, z którego mogą korzystać średnio dwa razy w tygodniu – jednorazowa rozmowa trwa zazwyczaj 10-15 minut. Osadzeni, z którymi rozmawiała przedstawicielka KMPT bardzo chwalili sobie te formę kontaktu z najbliższymi. Aktualnie w miesiącu lutym, z uwagi na sytuację epidemiczną w kraju, widzenia zostały czasowo wstrzymane.

Szczegółowe wnioski zostaną przedstawione w raporcie, po dokładnej analizie dokumentacji, nadesłanej przez jednostkę.

Załączniki:

Autor informacji: Dyrektor Krajowego Mechanizmu Prewencji Tortur
Data publikacji:
Osoba udostępniająca: Grażyna Kalisiewicz