Newsletter 25-29 kwietnia 2016
Szanowni Państwo!
Pragniemy poinformować, że newsletter w tej formie przestanie się ukazywać z końcem czerwca 2016 r.
Zmieniamy formułę, chcemy ułatwić Państwu korzystanie z naszych informacji.
Nowy newsletter będzie bardziej czytelny. Wprowadzamy też możliwość korzystania tylko z wybranych działów tematycznych.
Jeśli chcecie Państwo dalej korzystać z naszych usług, prosimy o PONOWNE zarejestrowanie się na stronie https://www.rpo.gov.pl/pl/newsletter/subscriptions
Nowy newsletter można subskrybować w całości lub wskazać tematy, które szczególnie Państwa interesują.
Jeśli nie chcecie Państwo otrzymywać naszego biuletynu, nie musicie nic robić – subskrypcja wygaśnie 30 czerwca, a Państwa dane zostaną usunięte z bazy.
6 maja w Biurze RPO publiczne konsultacje na temat projektu ustawy o działaniach antyterrorystycznych
Rzecznik Praw Obywatelskich zaprasza na publiczne konsultacje dla organizacji pozarządowych oraz aktywistów na temat projektu ustawy o działaniach antyterrorystycznych. Konsultacje odbędą się 6 maja 2016 roku w godzinach 17.30-20.00 w Biurze RPO przy ul. Długiej 23/25 w Warszawie [informacje i formularz ułatwiający zgłoszenie udziału].
Spotkanie RPO z Komisją Wenecką
Rzecznik praw obywatelskich Adam Bodnar rozmawiał 29 kwietnia z delegacją Komisji Weneckiej. Komisja Wenecka, organ doradczy Rady Europy, przygotowuje opinię w sprawie nowelizacji ustawy o Policji, uchwalonej w styczniu tego roku. 18 lutego RPO złożył w tej sprawie wniosek do Trybunału Konstytucyjnego [więcej informacji na ten temat].
Adam Bodnar dla Wirtualnej Polski: rząd musi bronić w równym stopniu godności wszystkich
- Działalność rządu musi być spójna i logiczna, bronić w równym stopniu godności wszystkich. Nie można bowiem prowadzić polityki antyimigracyjnej i jednocześnie nie dostrzegać, że w naszym państwie żyją ekspaci, biznesmeni oraz studenci z innych krajów, na których to się później odbija. Oni ze względu na swój wygląd czy wyznawaną religię najczęściej padają ofiarami przemocy lub mowy nienawiści. Nikt ich nie pyta o to, czy są mniejszością etniczną, legalnie przebywającymi w naszym kraju migrantami, a może uchodźcami - mówi w rozmowie z WP rzecznik praw obywatelskich Adam Bodnar [cała rozmowa].
Rzecznik zaprasza studentów Erasmusa na spotkanie
Wstrząśnięty historią zasłyszaną podczas spotkania regionalnego w Koninie, dotyczącą przejawów mowy nienawiści oraz dyskryminacji wobec studentów programu ERASMUS, rzecznik praw obywatelskich Adam Bodnar serdecznie zaprasza studentów na spotkanie, które odbędzie się 5 maja br. o godz. 15.30 w Biurze Rzecznika Praw Obywatelskich przy ul. Długiej 23/25 w Warszawie. Spotkanie będzie okazją do dyskusji na temat możliwych rozwiązań narastającego problemu [zgłoś udział w spotkaniu].
Akcja „Za starość naszą i waszą!” Rozmawiajmy o Konwencji o prawach osób starszych
Z okazji Europejskiego Dnia Solidarności Międzypokoleniowej 29 kwietnia 2016 r. rzecznik praw obywatelskich dr Adam Bodnar zaprasza do udziału we wspólnej akcji pod hasłem „Za starość naszą i waszą”. Stworzenie silnej grupy organizacji senioralnych, obywatelskich i aktywnych mieszkańców pomoże w informowaniu osób starszych o planowanej Konwencji i włączaniu ich głosu do szerszej debaty [informacje i formularz ułatwiający zgłoszenie udziału w akcji].
RPO reaguje w sprawie krzywdzenia osób w domu opieki w Trzciance
W związku z informacjami medialnymi dotyczącymi nieludzkiego traktowania osób przebywających w domu opieki im. Aloisa Alzheimera w Trzciance koło Warszawy Rzecznik Praw Obywatelskich zwrócił się do Wojewody Mazowieckiego i do Prokuratora Okręgowego w Siedlcach z prośbą o informacje. RPO ponownie wystąpi też o zmianę przepisów, na podstawie których działają domy całodobowej opieki nad osobami niesamodzielnymi [więcej].
Wykonywanie orzeczeń sądowych dotyczących kontaktów rodziców z dzieckiem
Sądowa procedura przewidziana w sprawach o wykonywanie kontaktów z dzieckiem jest – zdaniem wielu rodziców - niejasna, długotrwała i nieskuteczna. Tymczasem możliwość utrzymywania regularnych kontaktów z obojgiem rodziców uznawana jest za jedno z praw dziecka, wynikające m.in. z Konwencji o prawach dziecka. Rzecznik zwrócił się do Ministra Sprawiedliwości z postulatem przeprowadzenia analizy akt sądowych w sprawach o wykonywanie kontaktów, a następnie rozważenie potrzeby i kierunku zmian przepisów [więcej].
Wzory pouczeń dla osób uczestniczących w postępowaniach karnych
Nowe – podobnie jak i poprzednio obowiązujące – wzory pouczeń dla osób uczestniczących w postępowaniu karnym (podejrzanego, pokrzywdzonego, świadka, tymczasowo aresztowanego oraz obwinionego) są sformułowane w sposób nieprzystępny i niezrozumiały dla szerokiego grona odbiorców. Rzecznik skierował w tej sprawie wystąpienie do Ministra Sprawiedliwości [więcej].
Porwania rodzicielskie
Problem tzw. porwań rodzicielskich – to temat wystąpienia RPO do Ministra Sprawiedliwości. Chodzi o sytuację, w której jedno z rodziców bez woli i wiedzy drugiego z nich wywozi lub zatrzymuje u siebie dziecko, pozbawiając drugiego rodzica możliwości utrzymywania kontaktu z dzieckiem. Okazuje się, że duże trudności sprawia wyegzekwowanie wyroku sądu nakazującego odebranie dziecka rodzicowi. Ponadto obecnie brak jest możliwości pociągnięcia do odpowiedzialności karnej za uprowadzenie dziecka rodzica, który posiada pełną władzę rodzicielską. Całą procedurę dodatkowo komplikuje aspekt transgraniczny [więcej].
Prawa funkcjonariuszy Służby Więziennej
Funkcjonariusze Służby Więziennej nie są wystarczająco chronieni w przypadku wnoszonych przeciwko nim pozwów przez osadzonych, wynikających często z pomówień. Pozycja procesowa funkcjonariuszy jest wówczas gorsza niż osadzonych. Istnieją również zastrzeżenia dotyczące problemu nadgodzin, warunków pełnienia służby oraz stanu technicznego budynków. Zastępca Rzecznika Praw Obywatelskich zwrócił się w sprawie tych problemów do Dyrektora Generalnego Służby Więziennej [więcej].
Ubezpieczenie społeczne twórców i artystów
Do twórców i artystów stosuje się takie same zasady ubezpieczenia społecznego jak wobec osób prowadzących działalność gospodarczą lub wykonujących wolny zawód. Problem został przedstawiony RPO podczas jednego ze spotkań regionalnych na terenie Szczecina i Świnoujścia. Rzecznik wystąpił do Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego o wypracowanie nowych rozwiązań systemowych w tym zakresie [więcej].
Wyrok TK dotyczący skierowań na leczenie uzdrowiskowe
Trybunał Konstytucyjny rozpoznał wniosek Rzecznika Praw Obywatelskich w sprawie konstytucyjności procedury kierowania na leczenie uzdrowiskowe lub rehabilitację uzdrowiskową. Trybunał nie znalazł podstaw do uznania niekonstytucyjności zakwestionowanych przez Rzecznika regulacji [więcej].
O sprawie aborcji w szpitalu Świętej Rodziny w Warszawie
W związku z doniesieniami medialnymi dotyczącymi możliwości przeprowadzenia zabiegu przerwania ciąży wbrew przepisom ustawy o planowaniu rodziny, ochronie płodu ludzkiego i warunkach dopuszczalności przerywania ciąży, Rzecznik Praw Obywatelskich zwrócił się do Prezydenta m.st. Warszawy oraz Rzecznika Praw Pacjenta. Teraz otrzymał w odpowiedzi informacje na temat podjętych w tej sprawie działań [więcej].
Dostęp lekarzy do odbywania specjalizacji
Kilkanaście jednostek uprawnionych do prowadzenia specjalizacji, posiadających wolne miejsca szkoleniowe, odmówiło przyjęcia lekarza do kontynuowania specjalizacji, bez podania przyczyny odmowy. Okazało się, że przepisy nie zobowiązują jednostek akredytowanych do przyjęcia lekarza skierowanego do odbywania specjalizacji. RPO zwrócił się do Ministra Zdrowia o zapewnienie wszystkim lekarzom nieskrępowanego, równego i opartego na przejrzystych zasadach dostępu do doskonalenia zawodowego i odbywania specjalizacji [więcej].
„Trzeba wprowadzić modę na niehejtowanie” – dr Adam Bodnar o przeciwdziałaniu mowie nienawiści w internecie
- Mam nadzieję, że uda nam się wprowadzić swoistą modę na niehejtowanie, doprowadzić do tego, że ludzie w internecie będą się do siebie odnosić z szacunkiem, będą prowadzić merytoryczną dyskusję - mówił rzecznik praw obywatelskich podczas Forum Hejt-reaguj!, które zostało zorganizowane przez RPO, Stowarzyszenie „Polis”, koordynatora Kampanii Rady Europy „Bez nienawiści” w Polsce oraz Narodowy Instytut Audiowizualny. Wydarzenie było kontynuacją Okrągłego Stołu w sprawie zwalczania mowy nienawiści w internecie, zainicjowanego przez dr. Adama Bodnara w 2015 r. [więcej].
Stereotypy w sprawach dotyczących przemocy wobec kobiet
- Sędziowie to takie środowisko zawodowe, które w szczególnym stopniu powinno być wolne od stereotypów. Kierowanie się przez sędziego na rozprawie stereotypami może bardzo negatywnie wpływać na efektywne przeciwdziałanie przemocy wobec kobiet i przemocy w rodzinie – mówiła zastępczyni rzecznika praw obywatelskich dr Sylwia Spurek podczas konferencji „Temida pod lupą”, zorganizowanej przez Centrum Praw Kobiet [więcej].
Działalność Rady do spraw Przeciwdziałania Dyskryminacji Rasowej, Ksenofobii i związanej z nimi Nietolerancji
Rzecznik zwrócił się do Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji oraz Minister Cyfryzacji z pytaniem o dalszą działalność Rady do spraw Przeciwdziałania Dyskryminacji Rasowej, Ksenofobii i związanej z nimi Nietolerancji. Funkcjonowanie platformy umożliwiającej koordynację pracy instytucji działających na rzecz przeciwdziałania mowie nienawiści i innym aktom nietolerancji jest potrzebne szczególnie w dobie aktualnego kryzysu migracyjnego i rosnącej w społeczeństwie fali niechęci czy wręcz wrogości wobec osób lub grup o różnym pochodzeniu i wyznaniu [więcej].
Po pierwszym dyżurze w Szczecinie
25 kwietnia 2016 r. ruszył w Urzędzie Miasta Szczecina Punkt Konsultacyjny Rzecznika Praw Obywatelskich. Sprawy, z którymi przyszli Szczecinianie dotyczyły kwestii prawnych oraz społecznych m.in. aktywizacji zawodowej osób z niepełnosprawnościami, problemów dotyczących wspólnot mieszkaniowych i spółdzielni, dodatków mieszkaniowych, wykupu mieszkania komunalnego oraz spraw karnych (wniosków o kasacje oraz kwestii uchybień w postępowaniu przygotowawczym) [więcej].
Po wizycie Adama Bodnara na Podkarpaciu – współpracownicy RPO wspierają lokalne społeczności
Niektóre problemy wymagają czasu, współdziałania wielu podmiotów lokalnych a także wsparcia w szukaniu najlepszego rozwiązania. Dlatego po wizycie na Podkarpaciu na początku marca Adam Bodnar poprosił o zajęcie się konkretnymi sprawami zgłoszonymi przez mieszkańców Jasła, Sanoka, Rzeszowa i Łąk Dukielskich przewodniczącą Komisji Ekspertów ds. Bezdomności przy RPO oraz głównego koordynatora ds. projektów regionalnych [więcej].
System izolacji nieletnich – stanowisko Ministra Sprawiedliwości
Prawo dające możliwość izolowania - ze względu na bezpieczeństwo i porządek - nieletnich, którzy przebywają w zakładach poprawczych i schroniskach dla nieletnich, nadal pozwala na nadużycia. Obecnie w 32 takich jednostkach przebywa 937 nieletnich. Minister Sprawiedliwości przedstawił w tej sprawie swoje stanowisko [więcej].
RPO na międzynarodowych warsztatach dla ombudsmanów
Wyzwania w dziedzinie praw człowieka to temat międzynarodowych warsztatów, w których wziął udział rzecznik praw obywatelskich Adam Bodnar. Wydarzenie zostało zorganizowane w Barcelonie przez Przewodniczącego Zarządu Międzynarodowego Instytutu Ombudsmana dla regionu Europa [więcej].