Biuletyn Informacji Publicznej RPO

Wizytacja KMPT we Wrocławskim Ośrodku Pomocy Osobom Nietrzeźwym

Data
,

W dniach 13-14 maja 2026 r. przedstawicielki Krajowego Mechanizmu Prewencji Tortur (KMPT) przeprowadziły wizytację izby wytrzeźwień działającej we Wrocławskim Ośrodku Pomocy Osobom Nietrzeźwym.

Jej celem było sprawdzenie sposobu traktowania i warunków pobytu osób zatrzymanych do wytrzeźwienia oraz przedstawienie rekomendacji, które wzmocnią ich ochronę przed ryzykiem tortur i innego okrutnego, nieludzkiego i poniżającego traktowania albo karania.

Wizytowana izba wytrzeźwień przeznaczona jest dla 48 osób, w tym kobiet, mężczyzn oraz osób nieletnich.

Przedstawicielki KMPT przeprowadziły wstępną rozmowę z asystentką dyrektora placówki oraz kierowniczką zmiany, dokonały oglądu wybranych przez siebie pomieszczeń, przeprowadziły poufne rozmowy z pacjentami i pracownikami izby wytrzeźwień oraz zapoznały się z dostępną na miejscu dokumentacją.

Szczegółowe wnioski oraz rekomendacje KMPT zostaną przedstawione w raporcie.

Autor informacji: Dyrektor Krajowego Mechanizmu Prewencji Tortur
Data publikacji:
Osoba udostępniająca: Krzysztof Michałowski
Data:
Operator: Krzysztof Michałowski