Uprzejmie informujemy, że w związku z pracami technicznymi 24 listopada w godzinach 14:45 - 17:45 nie będzie dostępny serwis Sprawy generalne Rzecznika Praw Obywatelskich. Przepraszamy za utrudnienia.

Sprawy generalne Rzecznika Praw Obywatelskich



Wystąpienie do Prezesa Urzędu Komunikacji Elektronicznej w sprawie korzystania z usługi bezpłatnego dostępu do Internetu przez osoby starsze i z dysfunkcją narządu wzroku z dnia 2014-07-22.

Adresat:
Prezes Urzędu Komunikacji Elektronicznej
Sygnatura:
V.815.5.2014
Data sprawy:
2014-07-22
Rodzaj sprawy:
wystąpienie o charakterze generalnym (WG)
Nazwa zepołu:
Zespół Prawa Administracyjnego i Gospodarczego
Wynik sprawy:
Opis sprawy:

Wystąpienie do Prezesa Urzędu Komunikacji Elektronicznej w sprawie korzystania z usługi bezpłatnego dostępu do Internetu przez osoby starsze i z dysfunkcją narządu wzroku.

Rzecznik Praw Obywatelskich z zadowoleniem przyjęła wprowadzenie usługi bezpłatnego dostępu do Internetu, której celem jest przeciwdziałanie wykluczeniu cyfrowemu. Do Rzecznika zwróciło się jednak wielu użytkowników tej usługi, zaniepokojonych wprowadzeniem przez operatora świadczącego usługę BDI zabezpieczeń w postaci konieczności wpisywania co godzinę tzw. kodu CAPTHA dla odnowienia sesji dostępu do Internetu. Rzecznik podziela stanowisko Prezesa Urzędu Komunikacji Elektronicznej, że samo wprowadzenie zabezpieczeń nie stanowi zagrożenia dla usługi BDI, ale pozwoli korzystać z niej większej niż dotychczas liczbie osób. Obawy budzi jednak sytuacja osób z dysfunkcją narządu wzroku, którym wprowadzenie kodu CAPTHA, składającego się często z „wykrzywionych” liter i cyfr sprawia trudności. Operator wprowadził wprawdzie możliwość usunięcia zabezpieczeń dla osób legitymujących się znacznym lub umiarkowanym stopniem niepełnosprawności z powodu stanu narządu wzroku, orzeczonym przez zespół do spraw orzekania o niepełnosprawności. Takie rozwiązanie jest jednak dalece niedoskonałe, bo nie uwzględnia w szczególności osób starszych i może spowodować nieuzasadnione utrudnienia w dostępie do BDI. Rzecznik Praw Obywatelskich prosi o zajęcie stanowiska w sprawie.

 
Wystąpienie dołączone do tego dokumentu:


Data odpowiedzi:
2014-08-21
Opis odpowiedzi:
Prezes Urzędu Komunikacji Elektronicznej (21.08.2014 r.) wyjaśniła, że w jej ocenie brak jest podstaw do zrewidowania obecnie obowiązujących zasad wyłączania mechanizmu captcha dla innych niż dotychczas określonej grupy osób. Możliwość wyłączenia mechanizmu captcha istnieje tylko na podstawie wniosku uprawnionego użytkownika BDI, legitymującego się znacznym lub umiarkowanym stopniem niepełnosprawności z powodu stanu narządu wzroku orzeczonym przez zespół do spraw orzekania o niepełnosprawności lub posiadającego legitymację Polskiego Związku Niewidomych lub legitymację wydaną przez właściwy organ, dokumentującą znaczny lub umiarkowany stopień niepełnosprawności z powodu stanu narządu wzroku. Funkcjonujące obecnie kody captcha wyświetlane są w większej, bardziej czytelnej wersji, co znacznie usprawniło użytkowanie usługi Bezpłatnego Dostępu do Internetu (BDI) i spowodowało zmniejszenie liczby wpływu skarg do UKE w tym zakresie.