Uprzejmie informujemy, że w związku z pracami technicznymi 24 listopada w godzinach 14:45 - 17:45 nie będzie dostępny serwis Sprawy generalne Rzecznika Praw Obywatelskich. Przepraszamy za utrudnienia.

Sprawy generalne Rzecznika Praw Obywatelskich



Wystąpienie do Ministra Infrastruktury i Rozwoju w sprawie pobierania dopłat za egzamin na prawo jazdy z dnia 2014-07-17.

Adresat:
Minister Infrastruktury i Rozwoju
Sygnatura:
V.511.33.2014
Data sprawy:
2014-07-17
Rodzaj sprawy:
wniosek o podjęcie inicjatywy prawodawczej (WGI)
Nazwa zepołu:
Zespół Prawa Administracyjnego i Gospodarczego
Wynik sprawy:
Opis sprawy:

Wystąpienie do Ministra Infrastruktury i Rozwoju w sprawie pobierania dopłat za egzamin na prawo jazdy.

Rzecznik Praw Obywatelskich powraca do problemu pobierania dopłat za egzamin na prawo jazdy od osób, które zostały zapisane na egzamin państwowy do dnia 18 stycznia 2013 r., a egzamin zdawały po tej dacie. Niestety, przedstawiony przez Rzecznika problem został potraktowany przez resort jako nie wymagający rozwiązania i podjęcia działań. W wystąpieniu z dnia 11 kwietnia 2013 r. Rzecznik zwróciła uwagę na fakt, że przy dokonywaniu nowelizacji poprzednio obowiązującego rozporządzenia Ministra Infrastruktury z dnia 11 grudnia 2003 r. w sprawie wysokości opłat i stawek wynagrodzenia za sprawdzanie kwalifikacji oraz za wydanie dokumentów w tych sprawach, uwzględniono konieczność zamieszczenia przepisów przejściowych. Pomimo tego w odpowiedzi nie ustosunkowano się do tej kwestii. W tym kontekście Rzecznik Praw Obywatelskich zwraca się z prośbą o wyjaśnienie, dlaczego w odniesieniu do wcześniejszych zmian rozporządzenia regulującego wysokość opłat za przeprowadzenie egzaminu państwowego na prawo jazdy zawarto przepisy intertemporalne, a nie uczyniono tego w rozporządzeniu z dnia 16 stycznia 2013 r. w sprawie wysokości opłat za przeprowadzenie egzaminu państwowego oraz stawek wynagrodzenia związanych z uzyskiwaniem uprawnień przez egzaminatorów.

 
Wystąpienie dołączone do tego dokumentu:


Data odpowiedzi:
2014-07-31
Opis odpowiedzi:
Minister Infrastruktury i Rozwoju (31.07.2014 r.) wyjaśniła, że w związku z wejściem w życie w dniu 19 stycznia 2013 r. przepisów ustawy o kierujących pojazdami i wdrożeniem do prawa polskiego przepisów dyrektywy UE, powstała konieczność opracowania i wdrożenia nowych zasad przeprowadzania egzaminu państwowego na prawo jazdy. Zasady te zostały wprowadzone do prawa polskiego w formie rozporządzenia z dniem 19 stycznia 2013 r.
Nowy zakres egzaminu państwowego na prawo jazdy, a w szczególności rozszerzona część teoretyczna oraz znacznie zmieniona część praktyczna egzaminu dla poszczególnych kategorii prawa jazdy spowodowała konieczność zwaloryzowania stawek opłaty za przeprowadzenie egzaminów państwowych na prawo jazdy. Wojewódzkie Ośrodki Ruchu Drogowego są podmiotami samorządowymi i jako takie są jednostkami samofinansującymi się, co powoduje, że w przypadku niewłaściwej kalkulacji stawki opłaty, nie miałyby możliwości dalszej realizacji egzaminów państwowych na prawo jazdy. W związku z powyższym wprowadzając nowe stawki za przeprowadzenie egzaminów państwowych uznano, że wszystkie osoby, które będą podlegały egzaminowi na nowych zasadach (osoby przystępujące do egzaminu państwowego po 19 stycznia 2013 r.) powinny ponieść koszty jego przeprowadzenia według nowych stawek. Podejmując tę decyzję wzięto pod uwagę fakt, że ze względu na wprowadzenie nowych przepisów większość osób zainteresowanych przystąpiła do egzaminu i zdała go przed dniem 19 stycznia, a w Wojewódzkich Ośrodkach Ruchu Drogowego była stosunkowo nieduża liczba osób oczekujących na egzaminy.
Minister wskazała w odpowiedzi, że poprzednia zmiana stawek opłat za egzaminy nie była związana z zasadniczymi zmianami w systemie przeprowadzania egzaminów państwowych na prawo jazdy, a konieczność jej uzupełnienia dotyczyłaby dużo większej ilości osób. Ponadto Minister poinformowała, że rozbieżności w stosowaniu przepisów przez poszczególne Wojewódzkie Ośrodki Ruchu Drogowego wynikały z bezpośrednich decyzji dyrektorów tych jednostek.