Uprzejmie informujemy, że w związku z pracami technicznymi 24 listopada w godzinach 14:45 - 17:45 nie będzie dostępny serwis Sprawy generalne Rzecznika Praw Obywatelskich. Przepraszamy za utrudnienia.

Sprawy generalne Rzecznika Praw Obywatelskich



Wystąpienie do Ministra Transportu, Budownictwa i Gospodarki Morskiej w sprawie instytucji legalizacji samowoli budowlanej z dnia 2013-10-21.

Adresat:
MINISTERSTWO TRANSPORTU BUDOWNICTWA I GOSPODARKI MORSKIEJ
Sygnatura:
RPO/683319/11/IV/403.5 RZ
Data sprawy:
2013-10-21
Rodzaj sprawy:
wniosek o podjęcie inicjatywy prawodawczej (WGI)
Nazwa zepołu:
Zespół Prawa Cywilnego
Wynik sprawy:
częściowo pozytywnie ze względu na częściowe uwzgl. wystąpienia RPO
Opis sprawy:

Wystąpienie do Ministra Transportu, Budownictwa i Gospodarki Morskiej w sprawie instytucji legalizacji samowoli budowlanej.

W wystąpieniu Rzecznik Praw Obywatelskich postuluje podjęcie prac nad nowelizacją przepisów dotyczących legalizacji samowoli budowlanej, w zakresie umożliwienia rozkładania opłaty legalizacyjnej na raty. Aktualnie obowiązujące przepisy ustawy - Prawo budowlane nie stwarzają bowiem takiej możliwości. Problem braku możliwości rozłożenia opłaty legalizacyjnej na raty jest naglący i negatywnie oddziałuje na sytuację prawną inwestorów, którzy nie są w stanie skorzystać z legalizacji samowoli budowlanej tylko z powodu wysokości opłaty legalizacyjnej i krótkiego terminu jej uiszczenia. Rzecznik Praw Obywatelskich prosi o zajęcie stanowiska w przedstawionej sprawie.

 
Wystąpienie dołączone do tego dokumentu:


Data odpowiedzi:
2013-12-12
Opis odpowiedzi:

Minister Infrastruktury i Rozwoju (12.12.2013 r.) podzielił pogląd o konieczności opracowania zmian w ustawie - Prawo budowlane w zakresie umożliwiającym odpowiednie zastosowanie wybranych instytucji prawa podatkowego do opłaty legalizacyjnej. Opracowanie koncepcji tych zmian nie może nastąpić w trybie niezwłocznym. Ustawa - Prawo budowlane jest bowiem aktem o podstawowym znaczeniu dla procesu inwestycyjno-budowlanego, stąd każda ingerencja legislacyjna musi być poprzedzona rzetelną analizą możliwych skutków społeczno-gospodarczych. Trwająca obecnie procedura legislacyjna, dotycząca nowelizacji przepisów ustawy - Prawo budowlane, znajduje się w końcowym etapie realizacji (następują finalne uzgodnienia szczegółów projektu z Rządowym Centrum Legislacji). W związku z tym znaczne rozszerzenie zakresu nowelizacji nie jest możliwe, wiązałoby się bowiem z istotnym opóźnieniem całego projektu. Tym niemniej przedmiotowe zagadnienie jest obecnie przedmiotem analiz mających doprowadzić do opracowania pożądanego modelu postępowania w przypadku zaistnienia konieczności rozłożenia na raty opłaty legalizacyjnej. Decyzji wymaga przede wszystkim kwestia dopuszczalności i zakresu stosowania do tej instytucji przepisów ustawy - Ordynacja podatkowa, a także doprecyzowania przepisów proceduralnych dotyczących uprawnień organów nadzoru budowlanego. Rzecznik Praw Obywatelskich zostanie powiadomiony o rozpoczęciu rządowej procedury legislacyjnej w powyższym zakresie.