Uprzejmie informujemy, że w związku z pracami technicznymi 24 listopada w godzinach 14:45 - 17:45 nie będzie dostępny serwis Sprawy generalne Rzecznika Praw Obywatelskich. Przepraszamy za utrudnienia.

Sprawy generalne Rzecznika Praw Obywatelskich



Wystąpienie do Ministra Administracji i Cyfryzacji w sprawie uregulowań dotyczących systemu dopłat do kosztu netto świadczenia usługi powszechnej przez przedsiębiorcę wyznaczonego na rynku telekomunikacyjnym z dnia 2013-06-24.

Adresat:
MINISTERSTWO ADMINISTRACJI I CYFRYZACJI
Sygnatura:
RPO/696816/12/V/607.1 RZ
Data sprawy:
2013-06-24
Rodzaj sprawy:
wniosek o podjęcie inicjatywy prawodawczej (WGI)
Nazwa zepołu:
Zespół Prawa Administracyjnego i Gospodarczego
Wynik sprawy:
Opis sprawy:

Wystąpienie do Ministra Administracji i Cyfryzacji w sprawie uregulowań dotyczących systemu dopłat do kosztu netto świadczenia usługi powszechnej przez przedsiębiorcę wyznaczonego na rynku telekomunikacyjnym.

Dopłata do kosztu netto świadczenia usługi powszechnej przez przedsiębiorcę wyznaczonego na rynku telekomunikacyjnym obejmuje przedsiębiorców telekomunikacyjnych ze względu na kryterium wysokości przychodów uzyskanych z działalności telekomunikacyjnej w roku, za który ma być przyznana dopłata. Przepis art. 98 Prawa telekomunikacyjnego określa procedurę wydawania decyzji ustalającej udział poszczególnych przedsiębiorców w dopłacie za dany rok. Wykładnia tego przepisu budzi jednak wiele wątpliwości. Niektóre czynności Prezesa UKE mogą być traktowane jako przedmiot odrębnych postępowań wszczynanych wobec wszystkich przedsiębiorców obowiązanych do dopłaty. Ponadto nie zostało wskazane, czy poszczególne czynności organu wyrażane są decyzją administracyjną, czy też jedyną decyzją kończącą postępowanie jest decyzja ustalająca kwotę udziału w pokryciu dopłaty dla przedsiębiorcy telekomunikacyjnego. Brak też precyzyjnej regulacji dotyczącej kwestii odsetek za kwoty dopłaty gromadzone na oprocentowanym rachunku transferów pieniężnych. Wątpliwości powstałe na tle nadsyłanych do Rzecznika skarg dotyczą przepisów nakładających na przedsiębiorców obowiązek zapłaty o charakterze daniny publicznej. Zgodnie z postanowieniami Konstytucji nakładanie podatków, innych danin publicznych, określanie podmiotów, przedmiotów opodatkowania i stawek podatkowych, a także zasad przyznawania ulg i umorzeń oraz kategorii podmiotów zwolnionych od podatków następuje w drodze ustawy. Ponadto zasady poprawnej legislacji, w szczególności w dziedzinie podatków i danin publicznych, nakładają na prawodawcę obowiązek tworzenia precyzyjnej i jednoznacznej regulacji. Rzecznik Praw Obywatelskich zwraca się z prośbą o zajęcie stanowiska w sprawie.

 
Wystąpienie dołączone do tego dokumentu: