Uprzejmie informujemy, że w związku z pracami technicznymi 24 listopada w godzinach 14:45 - 17:45 nie będzie dostępny serwis Sprawy generalne Rzecznika Praw Obywatelskich. Przepraszamy za utrudnienia.

Sprawy generalne Rzecznika Praw Obywatelskich



Wystąpienie do Sekretarza Stanu w Kancelarii Prezydenta RP w sprawie ubiegłorocznej abolicji dla cudzoziemców przebywających w Polsce nielegalnie z dnia 2013-06-13.

Adresat:
KANCELARIA PREZYDENTA RP
Sygnatura:
RPO/667500/11/V/1501.1 RZ
Data sprawy:
2013-06-13
Rodzaj sprawy:
wystąpienie o charakterze generalnym (WG)
Nazwa zepołu:
Zespół Prawa Administracyjnego i Gospodarczego
Wynik sprawy:
Opis sprawy:

Wystąpienie do Sekretarza Stanu w Kancelarii Prezydenta RP w sprawie ubiegłorocznej abolicji dla cudzoziemców przebywających w Polsce nielegalnie.

W wystąpieniu Rzecznik Praw Obywatelskich przedstawiła uwagi dotyczące ubiegłorocznej akcji abolicyjnej dla cudzoziemców. Do Biura RPO wpływały skargi od cudzoziemców, którzy zamieszkiwali w Polsce bez wymaganych zezwoleń pobytowych. W wielu przypadkach skarżący zatrzymywani byli przez Straż Graniczną w celu wydalenia z Polski lub sami podejmowali bezskuteczne próby uzyskania jakiegokolwiek tytułu pobytowego, które kończyły się wydaniem wobec nich decyzji deportacyjnej. Groźba deportacji dotykała także dzieci cudzoziemców. W opinii Rzecznika problem wymagał rozwiązania generalnego w postaci wprowadzenia abolicji dla cudzoziemców przebywających w Polsce nielegalnie. Akcja abolicyjna, przeprowadzona na mocy ustawy obowiązujacej od 1 stycznia 2012 r., cieszyła się dużym zainteresowaniem cudzoziemców, a wymogi uzyskania zezwolenia pobytowego okazały się możliwe do spełnienia. Główną przeszkodą w korzystaniu z abolicji przez osoby, które spełniały określone w ustawie abolicyjnej wymogi, był brak ważnego dokumentu podróży. Dopiero w szczególnie uzasadnionym przypadku, gdy cudzoziemiec nie posiadał takiego dokumentu i nie miał możliwości jego uzyskania, mógł przedstawić inny dokument potwierdzający tożsamość. Główny ciężar prowadzenia postępowań abolicyjnych spoczywał na Wojewodzie Mazowieckim. Liczba przyjętych i rozpatrzonych wniosków miała wpływ na tempo pracy Urzędu Wojewódzkiego, co także należy wziąć pod uwagę przy przeprowadzaniu kolejnych akcji abolicyjnych. Organy orzekające w sprawach abolicyjnych spotkały się ponadto z problemem tzw. turystyki abolicyjnej. Warto, aby przebieg ubiegłorocznej abolicji był przedmiotem pogłębionej analizy, tak aby stworzyć możliwie jak najlepszy mechanizm legalizacji pobytu w Polsce cudzoziemców.

 
Wystąpienie dołączone do tego dokumentu: