Uprzejmie informujemy, że w związku z pracami technicznymi 24 listopada w godzinach 14:45 - 17:45 nie będzie dostępny serwis Sprawy generalne Rzecznika Praw Obywatelskich. Przepraszamy za utrudnienia.

Sprawy generalne Rzecznika Praw Obywatelskich



Wystąpienie do Ministra Finansów w sprawie braku przepisów regulujących procedurę uzupełnienia przez podatnika formularza aktualizacyjnego NIP z dnia 2013-05-28.

Adresat:
MINISTERSTWO FINANSÓW
Sygnatura:
RPO/723912/13/V/605.2 RZ
Data sprawy:
2013-05-28
Rodzaj sprawy:
wniosek o podjęcie inicjatywy prawodawczej (WGI)
Nazwa zepołu:
Zespół Prawa Administracyjnego i Gospodarczego
Wynik sprawy:
Opis sprawy:

Wystąpienie do Ministra Finansów w sprawie braku przepisów regulujących procedurę uzupełnienia przez podatnika formularza aktualizacyjnego NIP.

Podczas rozpatrywania skargi indywidualnej, jaka wpłynęła do Biura Rzecznika Praw Obywatelskich, wyłonił się problem braku regulacji prawnej w ustawie z dnia 13 października 1995 r. o zasadach ewidencji i identyfikacji podatników i płatników, która pozwalałaby na wzywanie podatników do uzupełnienia formularza aktualizacyjnego NIP-2. W konsekwencji organy podatkowe stosują niejednolite praktyki w przypadku złożenia niekompletnego formularza aktualizacyjnego NIP. Niektóre urzędy skarbowe wzywają podatników do uzupełnienia braków formularza, inne natomiast od razu inicjują postępowanie karne skarbowe. Przepisy ustawy o ewidencji i identyfikacji podatników i płatników pozwalają na uruchomienie procedury uzupełniania braków w formularzach wyłącznie w zakresie zgłoszeń identyfikacyjnych, całkowicie pomijając postępowanie w sprawie aktualizacji danych. W ocenie Rzecznika sposobem na wyeliminowanie przedstawionego problemu byłaby zmiana tej ustawy, polegająca na wprowadzeniu obowiązku wzywania podatników do uzupełnienia braków formalnych w formularzu aktualizacyjnym lub na zamieszczeniu odpowiedniego odesłania do przepisów Ordynacji podatkowej. Rzecznik Praw Obywatelskich zwraca się z prośbą o ocenę problemu i zajęcie stanowiska w sprawie ewentualnych zmian legislacyjnych.

 
Wystąpienie dołączone do tego dokumentu:


Data odpowiedzi:
2013-06-16
Opis odpowiedzi:

Minister Finansów (14.06.2013 r.) potwierdził, że przepisy ustawy z dnia 13 października 1995 r. o zasadach ewidencji i identyfikacji podatników i płatników nie regulują procedury uzupełniania braków formalnych w zgłoszeniach aktualizacyjnych dokonanych w wykonaniu określonego w art. 9 obowiązku aktualizowania danych. W świetle stwierdzenia przesłanek do popełnienia wykroczenia skarbowego z art. 81 ustawy z dnia 10 września 1999 r. - Kodeks karny skarbowy, podejmowanie postępowania uwzględniającego wzywanie podatnika do uzupełnienia braków formalnych w zgłoszeniu aktualizacyjnym ma na celu kształtowanie właściwych relacji z administracją podatkową uwzględniających ochronę interesu społecznego i słusznego interesu strony, a także jest przejawem troski o przestrzeganie obowiązków nałożonych na podatników. W związku z powyższym podjęte zostaną prace w celu przygotowania projektu zmian legislacyjnych ukierunkowanego na wdrożenie rozwiązań, które pozwolą na uzyskanie jednoznacznych odniesień do przepisów prawa w przedmiotowym zakresie.