Uprzejmie informujemy, że w związku z pracami technicznymi 24 listopada w godzinach 14:45 - 17:45 nie będzie dostępny serwis Sprawy generalne Rzecznika Praw Obywatelskich. Przepraszamy za utrudnienia.

Sprawy generalne Rzecznika Praw Obywatelskich



Wystąpienie do Prezesa Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów w sprawie odmowy wypłaty świadczeń przez ubezpieczyciela z tytułu umowy dodatkowego grupowego ubezpieczenia na wypadek osierocenia dziecka, w sytuacji, gdy dziecko kształci się za granicą z dnia 2012-10-19.

Adresat:
URZĄD OCHRONY KONKURENCJI I KONSUMENTÓW
Sygnatura:
RPO/696665/12/V/609 RZ
Data sprawy:
2012-10-19
Rodzaj sprawy:
wystąpienie o charakterze generalnym (WG)
Nazwa zepołu:
Zespół Prawa Administracyjnego i Gospodarczego
Wynik sprawy:
Opis sprawy:

Wystąpienie do Prezesa Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów w sprawie odmowy wypłaty świadczeń przez ubezpieczyciela z tytułu umowy dodatkowego grupowego ubezpieczenia na wypadek osierocenia dziecka, w sytuacji, gdy dziecko kształci się za granicą.

Na tle skarg nadsyłanych do Rzecznika Praw Obywatelskich pojawił się problem natury generalnej, dotyczący odmowy dokonania wypłaty świadczeń przez ubezpieczyciela z tytułu umowy dodatkowego grupowego ubezpieczenia na wypadek osierocenia dziecka, w sytuacji, gdy dziecko kształci się w szkole znajdującej się poza terytorium Rzeczypospolitej Polskiej. Z Ogólnych Warunków Dodatkowego Grupowego Ubezpieczenia na Wypadek Osierocenia Dziecka stosowanych przez ubezpieczyciela wynika, że w przypadku śmierci ubezpieczonego ubezpieczyciel jest zobowiązany do dokonania wypłaty świadczenia osobie uprawnionej, którą jest dziecko w wieku do lat 18, a w razie uczęszczania do szkoły w wieku do ukończenia 25 roku życia. Z grupy osób uprawnionych do świadczenia ubezpieczyciel wyłączył dzieci kształcące się za granicą. W ocenie Rzecznika, charakter ubezpieczeń dobrowolnych nie pozwala zakładowi ubezpieczeń na dowolność i zupełną arbitralność w kształtowaniu własnych definicji, jeżeli są one niekorzystne dla konsumentów czy sprzeczne z obowiązującymi przepisami prawa. Pobieranie nauki poza granicami Polski w żaden sposób nie zwiększa ryzyka ubezpieczyciela i nie pozostaje w związku z jego odpowiedzialnością wynikającą z umowy. Przedmiotem ubezpieczenia jest życie ubezpieczonego, czyli rodzica lub przysposabiającego osoby uprawnionej. Wyłączenie odpowiedzialności zakładu ubezpieczeń wobec osób uprawnionych do świadczenia poprzez wykazanie okoliczności nie pozostającej w związku z przedmiotem umowy, budzi wątpliwości, czy nie dochodzi do naruszenia zbiorowych interesów konsumentów. Rzecznik Praw Obywatelskich prosi o zbadanie przedstawionego problemu i podjęcie działań w ramach posiadanych kompetencji.

 
Wystąpienie dołączone do tego dokumentu:


Data odpowiedzi:
2013-01-30
Opis odpowiedzi:

Prezesa Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów (30.01.2013 r.) zgodziła się ze stanowiskiem Rzecznika, iż ograniczenie odpowiedzialności zakładu ubezpieczeń wyłącznie do osób (spełniających kryterium wieku) kształcących się na terytorium RP może naruszać dobre obyczaje i poprzez to zagraża również interesom konsumentów. Pobieranie nauki poza granicami RP nie zwiększa ryzyka zajścia zdarzenia ubezpieczeniowego, przedmiotem ubezpieczenia jest bowiem życie ubezpieczonego, czyli rodzica lub przysposabiającego osoby uprawnionej. Wyłączenie odpowiedzialności zakładu ubezpieczeń w przypadku kształcenia osoby uprawnionej do świadczenia poza terytorium RP pozostaje zatem bez związku z przedmiotem umowy. Wobec powyższego Prezes UOKiK wszczęła postępowanie wyjaśniające w przedmiotowej sprawie.