Uprzejmie informujemy, że w związku z pracami technicznymi 24 listopada w godzinach 14:45 - 17:45 nie będzie dostępny serwis Sprawy generalne Rzecznika Praw Obywatelskich. Przepraszamy za utrudnienia.

Sprawy generalne Rzecznika Praw Obywatelskich



Wystąpienie do Ministra Sprawiedliwości w sprawie działań podejmowanych przez Ministerstwo Sprawiedliwości w celu zwalczania przestępstw motywowanych rasizmem, ksenofobią i nietolerancją z dnia 2012-07-18.

Adresat:
MINISTERSTWO SPRAWIEDLIWOŚCI
Sygnatura:
RPO/707583/12/I/4.1.7 RZ
Data sprawy:
2012-07-18
Rodzaj sprawy:
wystąpienie o charakterze generalnym (WG)
Nazwa zepołu:
Zespół Prawa Konstytucyjnego, Międzynarodowego i Europejskiego
Wynik sprawy:
Opis sprawy:

Wystąpienie do Ministra Sprawiedliwości w sprawie działań podejmowanych przez Ministerstwo Sprawiedliwości w celu zwalczania przestępstw motywowanych rasizmem, ksenofobią i nietolerancją.

Ustawa z dnia 3 grudnia 2010 roku o wdrożeniu niektórych przepisów Unii Europejskiej w zakresie równego traktowania, implementująca antydyskryminacyjne przepisy unijne, powierzyła Rzecznikowi Praw Obywatelskich, jako organowi niezależnemu, wykonywanie zadań dotyczących realizacji zasady równego traktowania. W raporcie "Przeciwdziałanie przemocy motywowanej rasą pochodzeniem etnicznym i narodowością" Rzecznik przedstawił zalecenia, które mają na celu ograniczenie wszelkich form dyskryminacji rasowej, nietolerancji i ksenofobii. Rzecznik postuluje m.in. stworzenie jednolitej bazy rejestrującej przestępstwa dyskryminacyjne z użyciem przemocy, przeprowadzenie badań przybliżających rzeczywistą skalę zjawiska przemocy na tle rasowym, kontynuowanie szkoleń funkcjonariuszy służb państwowych, w szczególności policji, a także podjęcie działań upowszechniających wiedzę o przestępstwach dyskryminacyjnych. Organy państwa - w szczególności sądy, prokuratura oraz policja - powinny kreować i realizować taką politykę społeczną, która zapewni wszystkim mieszkańcom kraju, niezależnie od ich narodowości czy pochodzenia etnicznego, przestrzeganie praw człowieka, w tym ochronę przed przemocą. Rzecznik Praw Obywatelskich zwraca się z prośbą o poinformowanie o działaniach podejmowanych w celu zwalczania przestępstw motywowanych rasizmem, ksenofobią i nietolerancją.

 
Wystąpienie dołączone do tego dokumentu:


Data odpowiedzi:
2012-08-13
Opis odpowiedzi:

Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Sprawiedliwości (13.08.2012 r.), nawiązując do treści wystąpienia Rzecznika zaznaczył, że przeciwdziałanie zjawiskom przemocy motywowanej nietolerancją, ksenofobią i rasizmem jest przedmiotem stałego zainteresowania resortu. Przy czym w zakresie kompetencji Ministra nie mieści się ingerowanie w orzecznictwo sądowe. Rząd planuje jednak wprowadzenie norm prawnych, które zobowiążą Ministra Sprawiedliwości do opracowania w porozumieniu z Ministrem Spraw Wewnętrznych, założeń zasadniczych kierunków polityki karnej, które następnie przyjmowane byłyby przez Radę Ministrów. Założenia te będą odnosić się m.in. do kwestii poruszonych w raporcie Rzecznika. W ramach działań resortu w kwestii zwalczania rasizmu, ksenofobii i nietolerancji dokonano weryfikacji metodologii gromadzenia informacji o przestępstwach motywowanych nienawiścią. Dotychczas nie było możliwe uszeregowanie ich według motywów popełnienia przestępstwa. Uzupełnieniu luki służy m.in. rozbudowanie karty statystycznej w sprawie karnej z oskarżenia publicznego. Ministerstwo otrzymuje także karty statystyczne w sprawach dyskryminacji w zatrudnieniu. Nowe rozwiązania, w tym wprowadzenie Zintegrowanego Systemu Rachunkowości i Kadr, służą rozbudowaniu już istniejącej bazy danych. Krajowa Szkoła Sądownictwa i Prokuratury, podległa Ministrowi Sprawiedliwości, prowadzi szkolenia kadr sądów i prokuratury, obejmujące tematykę przeciwdziałania dyskryminacji, czy też handlu ludźmi. Tego typu tematyka jest przedmiotem szkoleń aplikantów. Podobne przedsięwzięcia zostały zaplanowane również na rok 2013. Szkolenia organizowane są także dla funkcjonariuszy i pracowników Służby Więziennej. Ponadto kadra penitencjarna realizuje w zakładach karnych i aresztach śledczych programy adresowane do określonych grup skazanych, promujące postawy tolerancji, uczące nieagresywnego rozwiązywania konfliktów i poszanowania praw innych osób.