Uprzejmie informujemy, że w związku z pracami technicznymi 24 listopada w godzinach 14:45 - 17:45 nie będzie dostępny serwis Sprawy generalne Rzecznika Praw Obywatelskich. Przepraszamy za utrudnienia.

Sprawy generalne Rzecznika Praw Obywatelskich



Wystąpienie do Ministra Środowiska w sprawie braku możliwości otrzymania dopłat ze środków unijnych na zalesienie z powodu nieuzyskania opinii o braku sprzeczności planowanego zalesienia z planami ochrony albo planami zadań ochronnych obszaru Natura 2000 z dnia 2012-06-27.

Adresat:
MINISTERSTWO ŚRODOWISKA
Sygnatura:
RPO/680067/11/I/120 RZ
Data sprawy:
2012-06-27
Rodzaj sprawy:
wystąpienie o charakterze generalnym (WG)
Nazwa zepołu:
Zespół Prawa Konstytucyjnego, Międzynarodowego i Europejskiego
Wynik sprawy:
częściowo pozytywnie ze względu na częściowe uwzgl. wystąpienia RPO
Opis sprawy:

Wystąpienie do Ministra Środowiska w sprawie braku możliwości otrzymania dopłat ze środków unijnych na zalesienie z powodu nieuzyskania opinii o braku sprzeczności planowanego zalesienia z planami ochrony albo planami zadań ochronnych obszaru Natura 2000.

Do Rzecznika Praw Obywatelskich zwracają się osoby, które nie otrzymały dopłaty ze środków unijnych na zalesienie z powodu nieuzyskania opinii Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska o braku sprzeczności planowanego zalesienia z planami ochrony albo planami zadań ochronnych obszaru Natura 2000. Do zadań Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska należy ustanowienie w formie zarządzenia planu zadań ochronnych dla obszaru Natura 2000. Z ustawy z dnia 16 kwietnia 2004 r. o ochronie środowiska nie wynika, w jakim terminie powinno być wydane takie zarządzenie. Plan ochrony dla obszaru Natura 2000 ustanawia Minister Środowiska w formie rozporządzenia. Ustawa o ochronie środowiska również nie określa terminu na wydanie planu ochrony. W rezultacie na części obszarów Natura 2000 nie zostały ustanowione plany ochrony ani plany zadań ochronnych. Zgodnie z wytycznymi Generalnego Dyrektora Ochrony Środowiska z dnia 17 listopada 2010 r., w takiej sytuacji opinia o braku sprzeczności planowanego zalesienia gruntu z planami ochrony lub planami zadań ochronnych nie może zostać wydana. W konsekwencji osoba planująca zalesienie gruntu nie ma możliwości uzyskania na ten cel pomocy. Rzecznik Praw Obywatelskich zwraca się z prośbą o rozważenie możliwości zmiany wytycznych Generalnego Dyrektora Ochrony Środowiska tak, aby w sytuacji, gdy z całokształtu sprawy wynika, że mimo braku planów ochrony albo zadań ochrony planowane zalesienie nie jest sprzeczne z celami ochrony danego obszaru Natura 2000, Dyrektorzy Regionalni wydawali opinię o braku takiej sprzeczności. Prosi także o informację, czy Ministerstwo Środowiska podjęło działania w celu ustanowienia brakujących planów dla obszarów Natura 2000.

 
Wystąpienie dołączone do tego dokumentu:


Data odpowiedzi:
2012-08-14
Opis odpowiedzi:

Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Środowiska (14.08.2012 r.) poinformował, że Generalna Dyrekcja Ochrony Środowiska we współpracy z regionalnymi dyrekcjami ochrony środowiska koordynuje projekt pn. "Opracowanie planów zadań ochronnych dla obszarów Natura 2000 na obszarze Polski", którego celem jest stworzenie do końca września 2013 r. projektów planów zadań ochronnych dla ponad 400 obszarów Natura 2000. Niemniej jednak dochodzi do opóźnień w ukończeniu prac nad planami zadań ochronnych, wynikających z kilku czynników, nie zawsze zależnych od organu odpowiedzialnego. Jednym z najważniejszych jest z pewnością kwestia finansowa, wynikająca z braku odpowiednich środków w budżecie państwa oraz większych kosztów, związanych z podniesieniem stawki podatku VAT na usługi przyrodnicze z 0 do 23%. Dodatkowym czynnikiem opóźniającym są zmiany legislacyjne w aktach decydujących bezpośrednio o zakresie projektu i związanych z nim dokumentów. Z pewnością powyższe przyczyny mają też wpływ na ostatni czynnik, czyli brak zainteresowania ze strony potencjalnych wykonawców lub składanie ofert znacznie przewyższających zaplanowane środki. Jedynym rozwiązaniem zmiany zakresu dokumentów wymaganych do złożenia wniosku o sporządzenie planu zalesienia, jak również wniosku o przyznanie płatności, jest zmiana rozporządzenia zalesieniowego, co należy do kompetencji Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Minister Środowiska zamierza zwrócić się do Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi w sprawie zmiany programu w działaniu zalesieniowym w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich, obejmującego zarówno lata 2007-2013, jak i okres późniejszy, czyli 2014-2020.