Uprzejmie informujemy, że w związku z pracami technicznymi 24 listopada w godzinach 14:45 - 17:45 nie będzie dostępny serwis Sprawy generalne Rzecznika Praw Obywatelskich. Przepraszamy za utrudnienia.

Sprawy generalne Rzecznika Praw Obywatelskich



Wystąpienie do Ministra Transportu, Budownictwa i Gospodarki Morskiej w sprawie braku przepisów określających dopuszczalny poziom hałasu emitowanego przez generatory dźwięku i głośniki wysyłające sygnały ostrzegawcze, w które wyposażone są pojazdy uprzywilejowane z dnia 2012-06-15.

Adresat:
MINISTERSTWO TRANSPORTU BUDOWNICTWA I GOSPODARKI MORSKIEJ
Sygnatura:
RPO/626362/09/V/1003.9 RZ
Data sprawy:
2012-06-15
Rodzaj sprawy:
wniosek o podjęcie inicjatywy prawodawczej (WGI)
Nazwa zepołu:
Zespół Prawa Administracyjnego i Gospodarczego
Wynik sprawy:
Opis sprawy:

Wystąpienie do Ministra Transportu, Budownictwa i Gospodarki Morskiej w sprawie braku przepisów określających dopuszczalny poziom hałasu emitowanego przez generatory dźwięku i głośniki wysyłające sygnały ostrzegawcze, w które wyposażone są pojazdy uprzywilejowane.

Konstytucja RP nakłada na władze publiczne obowiązek ochrony środowiska oraz zapobiegania negatywnym dla zdrowia skutkom degradacji środowiska. Jednym z czynników mających wpływ na pogorszenie środowiska życia człowieka, które może prowadzić do negatywnych konsekwencji dla jego zdrowia, jest emisja hałasu. Przepis art. 66 ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 20 czerwca 1997 r. - Prawo o ruchu drogowym wprowadza wymogi dotyczące konstrukcji i wyposażenia pojazdów uczestniczących w ruchu, które mają zagwarantować, że korzystanie z tych pojazdów nie doprowadzi do zakłócenia spokoju publicznego przez powołanie hałasu przekraczającego poziom określony w przepisach szczegółowych. Prawo nie normuje jednak kwestii dopuszczalnego poziomu hałasu emitowanego przez generatory dźwięku i głośniki wysyłające sygnały ostrzegawcze, w które wyposażone są pojazdy uprzywilejowane, w szczególności ambulansy i pojazdy straży pożarnej. Niezbędne jest zatem wprowadzenie regulacji, które będą określać maksymalny poziom hałasu emitowanego przez pojazdy uprzywilejowane. Opisany problem został zasygnalizowany Ministrowi Infrastruktury już ponad dwa i pół roku temu, jednak nadal brak informacji chociażby o założeniach do regulacji mających unormować przedmiotową materię. W związku z powyższym Rzecznik Praw Obywatelskich prosi o poinformowanie, na jakim etapie znajdują się obecnie prace nad projektem przepisów określających dopuszczalny poziom hałasu emitowanego przez generatory dźwięku i głośniki wysyłające sygnały ostrzegawcze, w które wyposażone są pojazdy uprzywilejowane.

 
Wystąpienie dołączone do tego dokumentu:


Data odpowiedzi:
2012-08-07
Opis odpowiedzi:

Sekretarz Stanu w Ministerstwie Transportu, Budownictwa i Gospodarki Morskiej (07.08.2012 r.) wyjaśnił, że w wyniku prowadzonych konsultacji przedstawiciele wszystkich zainteresowanych instytutów (jednostek) badawczych oraz resortów potwierdzili zasadność wypracowania przepisów regulujących poziom emisji dźwiękowych sygnałów ostrzegawczych w pojazdach uprzywilejowanych. Ministerstwo Transportu, Budownictwa i Gospodarki Morskiej zwróciło się do Centralnego Instytutu Ochrony Pracy - Państwowego Instytutu Badawczego, Instytutu Transportu Samochodowego oraz Przemysłowego Instytutu Motoryzacyjnego o dokonanie analizy szacunkowych kosztów oraz czasu potrzebnego na przeprowadzenie badań. W oparciu o te informacje Ministerstwo, przy współudziale zainteresowanych instytutów/jednostek badawczych oraz resortów, podejmie decyzję o dalszych działaniach w sprawie, o czym poinformuje Rzecznika Praw Obywatelskich.