Uprzejmie informujemy, że w związku z pracami technicznymi 24 listopada w godzinach 14:45 - 17:45 nie będzie dostępny serwis Sprawy generalne Rzecznika Praw Obywatelskich. Przepraszamy za utrudnienia.

Sprawy generalne Rzecznika Praw Obywatelskich



Wystąpienie do Prezesa Rady Ministrów w sprawie realizacji uprawnienia funkcjonariuszy Biura Ochrony Rządu do wypłaty ekwiwalentu pieniężnego w zamian za rezygnację z lokalu z dnia 2012-06-05.

Adresat:
PREZES RADY MINISTRÓW
Sygnatura:
RPO/701275/12/IV/504.5 RZ
Data sprawy:
2012-06-05
Rodzaj sprawy:
wystąpienie o charakterze generalnym (WG)
Nazwa zepołu:
Zespół Prawa Cywilnego
Wynik sprawy:
nieuwzględnienie wystąpienia Rzecznika
Opis sprawy:

Wystąpienie do Prezesa Rady Ministrów w sprawie realizacji uprawnienia funkcjonariuszy Biura Ochrony Rządu do wypłaty ekwiwalentu pieniężnego w zamian za rezygnację z lokalu.

Do Rzecznika Praw Obywatelskich wpływają liczne skargi od funkcjonariuszy i emerytowanych funkcjonariuszy BOR dotyczące realizacji uprawnienia do wypłaty ekwiwalentu pieniężnego w zamian za rezygnację z lokalu, o którym mowa w art. 83 ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 16 marca 2001 r. o Biurze Ochrony Rządu. Skarżący bezskutecznie oczekują na realizację wniosków nawet kilka lat. Podnoszą, że obowiązujące przepisy nie określają terminu, w jakim Szef BOR winien zawrzeć umowę o wypłatę omawianego świadczenia z osobą, której wniosek został zarejestrowany na liście oczekujących. Podkreślają, że nie dysponują środkami prawnymi, przy użyciu których mogliby doprowadzić do przyśpieszenia załatwienia ich sprawy. Omawiany problem jest spowodowany przede wszystkim brakiem zabezpieczenia odpowiednich środków finansowych w budżecie państwa przeznaczonych na wypłatę świadczenia. W ocenie Rzecznika opisany stan, w którym obowiązujące przepisy prawa przyznają obywatelowi określone uprawnienia, które następnie nie są realizowane przez wiele lat, narusza zasadę zaufania obywatela do państwa i stanowionego prawa (art. 2 Konstytucji RP). Dlatego też, celowe wydaje się znalezienie rozwiązań, które zapewniłyby osobom uprawnionym faktyczną możliwość realizacji uprawnień przyznanych im w przepisach obowiązującego prawa. Wątpliwości Rzecznika dotyczą także zgodności z Konstytucją przepisów rozporządzenia Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 27 czerwca 2002 r. w sprawie ekwiwalentu pieniężnego w zamian za rezygnację z lokalu mieszkalnego dla funkcjonariuszy Biura Ochrony Rządu, które wykraczają poza zakres upoważnienia ustawowego zawartego w art. 83 ust. 5 ustawy o BOR. Rzecznik Praw Obywatelskich zwraca się z prośbą o rozważenie podjęcia działań w omawianym zakresie.

 
Wystąpienie dołączone do tego dokumentu:


Data odpowiedzi:
2012-08-16
Opis odpowiedzi:

Wiceprezes Rządowego Centrum Legislacji (16.08.2012 r.) poinformował, że w jego ocenie kwestia prawnego statusu ekwiwalentów za niewykorzystane mieszkanie dla funkcjonariuszy BOR została uregulowana właściwie, zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa. Wypłata ekwiwalentów została unormowana za pomocą rozporządzenia Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji. W ocenie Wiceprezesa Rządowego Centrum Legislacji zarówno wydanie aktu, jak i jego kształt, nie budzą zastrzeżeń. Ustalony na podstawie rozporządzenia tryb postępowania jasno prowadzi do wypłacenia należnych świadczeń, na zasadzie umowy cywilnoprawnej. Uprawnienia funkcjonariuszy do ich otrzymania nie zostały w żadnym stopniu ograniczone. Z kolei praktyczna realizacja owych uprawnień ma związek z wieloma czynnikami, niezależnymi od postanowień rozporządzenia. Przede wszystkim, uregulowawszy prawny status świadczenia, należy doprowadzić do jak najszybszej jego wypłaty. Ustawa o Biurze Ochrony Rządu nie zawiera zalecenia co do terminu wypłacenia świadczeń, wobec czego, opierając się na orzecznictwie Trybunału Konstytucyjnego należy stwierdzić, że oznacza to nieprzyznanie kompetencji normodawczych w tym zakresie innym organom. Stąd też bierze się brak określenia czasu przyznanego na uregulowanie zobowiązań ustawowych w samym rozporządzeniu. Wobec tego są one wypłacane na tyle szybko, na ile pozwala stan środków w budżecie Państwa.