Uprzejmie informujemy, że w związku z pracami technicznymi 24 listopada w godzinach 14:45 - 17:45 nie będzie dostępny serwis Sprawy generalne Rzecznika Praw Obywatelskich. Przepraszamy za utrudnienia.

Sprawy generalne Rzecznika Praw Obywatelskich



Wystąpienie do Ministra Zdrowia w sprawie niedochowania standardów demokratycznego państwa prawnego przy wydawaniu i ogłaszaniu aktów wykonawczych do ustawy z dnia 12 maja 2011 r. o refundacji leków, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego oraz wyrobów medycznych i do ustawy z dnia 5 grudnia 1996 r. o zawodach lekarza i lekarza dentysty z dnia 2012-02-02.

Adresat:
MINISTERSTWO ZDROWIA
Sygnatura:
RPO/691747/11/V/1018.1 RZ
Data sprawy:
2012-02-02
Rodzaj sprawy:
wystąpienie o charakterze generalnym (WG)
Nazwa zepołu:
Zespół Prawa Administracyjnego i Gospodarczego
Wynik sprawy:
częściowo pozytywnie ze względu na częściowe uwzgl. wystąpienia RPO
Opis sprawy:

Wystąpienie do Ministra Zdrowia w sprawie niedochowania standardów demokratycznego państwa prawnego przy wydawaniu i ogłaszaniu aktów wykonawczych do ustawy z dnia 12 maja 2011 r. o refundacji leków, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego oraz wyrobów medycznych i do ustawy z dnia 5 grudnia 1996 r. o zawodach lekarza i lekarza dentysty.

W ocenie Rzecznika Praw Obywatelskich, wyjaśnienia przedstawione w odpowiedzi Zastępcy Dyrektora Departamentu Polityki Lekowej i Farmacji w Ministerstwie Zdrowia na wcześniejsze wystąpienie Rzecznika w przedmiotowej sprawie nie są przekonujące. Uwagi dotyczące nieprawidłowości w działaniu resortu zdrowia, zawarte w wystąpieniu z dnia 30 grudnia 2011 r., miały na celu przypomnienie o konieczności przestrzegania nakazu zachowania odpowiedniej vacatio legis przy tworzeniu prawa, który stanowi jeden z elementów składowych konstytucyjnej zasady zaufania obywateli do państwa i stanowionego przez nie prawa. Intencją Rzecznika Praw Obywatelskich było także, aby wspomniane uwagi zostały uwzględnione podczas prac legislacyjnych Ministerstwa Zdrowia nad kolejnymi aktami normatywnymi. Tymczasem w odpowiedzi na wystąpienie brak jest jakichkolwiek informacji wskazujących na to, iż resort zdrowia wyciągnął wnioski z popełnionych błędów i podjął odpowiednie działania, aby podobna sytuacja nie powtórzyła się w przyszłości. Rzecznik Praw Obywatelskich zwraca się z prośbą o uzupełnienie udzielonych wyjaśnień i poinformowanie, jakie środki powziął resort zdrowia, aby zapobiec w przyszłości naruszeniom standardów demokratycznego państwa prawnego przy tworzeniu prawa.

 
Wystąpienie dołączone do tego dokumentu:


Data odpowiedzi:
2012-03-08
Opis odpowiedzi:

Sekretarz Stanu w Ministerstwie Zdrowia (08.03.2012 r.) wyjaśnił, że rozporządzenia w sprawie recept lekarskich oraz w sprawie informacji gromadzonych przez apteki i przekazywanych Narodowemu Funduszowi Zdrowia, jak również sposobu publikacji obwieszczenia Ministra Zdrowia w sprawie wykazu refundowanych leków, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego oraz wyrobów medycznych, zostały podpisane przez Ministra Zdrowia w dniu 23 grudnia 2011 r., a następnie przekazane do pilnej publikacji w Dzienniku Ustaw. Ministerstwo Zdrowia nie miało wpływu na termin ich ogłoszenia. Obecnie wdrażane są procedury wewnętrzne mające na celu usystematyzowanie procesu wdrażania aktów normatywnych. W szczególności przeprowadzone zostały rozmowy z kierującymi właściwymi rzeczowo komórkami organizacyjnymi w zakresie usprawnienia i przyspieszenia procedur. W tym zakresie opracowano wewnętrzny kalendarz legislacyjny. Nastąpiły także przeszeregowania kadrowe celem zwiększenia wydajności przepływu dokumentacji i poprawienia wzajemnej komunikacji w ramach współpracy interdyscyplinarnej wewnętrznych komórek organizacyjnych wchodzących w skład Departamentów. Wdrożono bieżącą kontrolę wydajności, terminowości i organizacji pracy.