Uprzejmie informujemy, że w związku z pracami technicznymi 24 listopada w godzinach 14:45 - 17:45 nie będzie dostępny serwis Sprawy generalne Rzecznika Praw Obywatelskich. Przepraszamy za utrudnienia.

Sprawy generalne Rzecznika Praw Obywatelskich



Wystąpienie do Ministra Edukacji Narodowej w sprawie decyzji o wykreśleniu Olimpiady Wiedzy o Prawach Człowieka z wykazu olimpiad, których laureaci i finaliści zwolnieni są z egzaminu maturalnego z przedmiotu wiedza o społeczeństwie z dnia 2011-11-22.

Adresat:
MINISTER, MINISTERSTWO EDUKACJI NARODOWEJ
Sygnatura:
RPO/677785/11/I/13.5.6 RZ
Data sprawy:
2011-11-22
Rodzaj sprawy:
wystąpienie o charakterze generalnym (WG)
Nazwa zepołu:
Zespół Prawa Konstytucyjnego, Międzynarodowego i Europejskiego
Wynik sprawy:
nieuwzględnienie wystąpienia Rzecznika
Opis sprawy:

Wystąpienie do Ministra Edukacji Narodowej w sprawie decyzji o wykreśleniu Olimpiady Wiedzy o Prawach Człowieka z wykazu olimpiad, których laureaci i finaliści zwolnieni są z egzaminu maturalnego z przedmiotu wiedza o społeczeństwie.

Uczniowie szkół ponadgimnazjalnych oraz nauczyciele skierowali do Rzecznika Praw Obywatelskich skargi dotyczące wykreślenia Olimpiady Wiedzy o Prawach Człowieka z wykazu olimpiad, których laureaci i finaliści zgodnie z § 60 rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej z dnia 30 kwietnia 2007 r. w sprawie warunków i sposobu oceniania, klasyfikowania i promowania uczniów i słuchaczy oraz przeprowadzania sprawdzianów i egzaminów w szkołach publicznych zwolnieni są z egzaminu maturalnego z przedmiotu wiedza o społeczeństwie.

Olimpiada Wiedzy o Prawach Człowieka została uznana przez Centralną Komisję Egzaminacyjną za olimpiadę interdyscyplinarną w rozumieniu rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej i Sportu z dnia 29 stycznia 2002 r. w sprawie organizacji oraz sposobu przeprowadzenia konkursów, turniejów i olimpiad. Zgodnie zaś z rozporządzeniem Ministra Edukacji Narodowej z dnia 30 kwietnia 2007 r. w sprawie warunków i sposobu oceniania, klasyfikowania i promowania uczniów i słuchaczy oraz przeprowadzania sprawdzianów i egzaminów w szkołach publicznych, wyłącznie olimpiady przedmiotowe mogą gwarantować laureatom i finalistom prawo do zwolnienia z egzaminu maturalnego. Konstrukcja przepisów różnicująca sytuację finalistów i laureatów olimpiad ze względu na to, czy obejmują swym zakresem jeden lub więcej przedmiotów należących do programu nauczania w szkołach ponadgimnazjalnych może być w dużej mierze kryterium arbitralnym. Powstają zatem wątpliwości co do zgodności przyjętego rozwiązania z zasadą równości obywateli w dostępie do nauki. Rzecznik Praw Obywatelskich zwraca się z prośbą o zajęcie stanowiska w przedstawionej sprawie.

 
Wystąpienie dołączone do tego dokumentu:


Data odpowiedzi:
2011-12-14
Opis odpowiedzi:

Minister Edukacji Narodowej (14.12.2011 r.) wyjaśniła, że organizator Olimpiady Wiedzy o Prawach Człowieka zadeklarował przynależność tej olimpiady do kategorii olimpiad interdyscyplinarnych, które nie dają uprawnień w systemie egzaminacyjnym. W związku z powyższym komunikat dyrektora Centralnej Komisji Egzaminacyjnej podany do publicznej wiadomości 14 września 2009 r. zawierał informację, że Olimpiada Wiedzy o Prawach Człowieka w roku szkolnym 2009/2010 staje się olimpiadą, która nie będzie nadawała laureatom i finalistom uprawnień do zwolnienia z egzaminu maturalnego z Wiedzy o społeczeństwie w roku szkolnym 2011/2012. Uczniowie, którzy w latach poprzednich otrzymali tytuł laureata lub finalisty, mogli skorzystać ze swoich praw dotyczących ww. zwolnienia do roku 2011. Od roku szkolnego 2010/2011 do roku szkolnego 2012/2013 przeprowadzenie olimpiady zwalniającej z egzaminu maturalnego z przedmiotu Wiedza o społeczeństwie powierzono Uniwersytetowi Warszawskiemu - organizatorowi Olimpiady Wiedzy o Polsce i Świecie Współczesnym. Jednocześnie Minister Edukacji Narodowej poinformowała, że korzyści związane z wolnym wstępem na uczelnie wyższe wynikają z indywidualnych porozumień między organizatorem olimpiady a uczelnią wyższą na podstawie zawartych umów.