Uprzejmie informujemy, że w związku z pracami technicznymi 24 listopada w godzinach 14:45 - 17:45 nie będzie dostępny serwis Sprawy generalne Rzecznika Praw Obywatelskich. Przepraszamy za utrudnienia.

Sprawy generalne Rzecznika Praw Obywatelskich



Wystąpienie do Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji w sprawie nałożenia na właścicieli i zarządców domów wielomieszkaniowych zbyt kosztownych obowiązków z zakresu ochrony przeciwpożarowej z dnia 2010-03-11.

Adresat:
MINISTERSTWO SPRAW WEWNĘTRZNYCH I ADMINISTRACJI
Sygnatura:
RPO/595497/08/V/512 RZ
Data sprawy:
2010-03-11
Rodzaj sprawy:
wniosek o podjęcie inicjatywy prawodawczej (WGI)
Nazwa zepołu:
Zespół Prawa Cywilnego
Wynik sprawy:
Opis sprawy:

Wystąpienie do Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji w sprawie nałożenia na właścicieli i zarządców domów wielomieszkaniowych zbyt kosztownych obowiązków z zakresu ochrony przeciwpożarowej.

W wystąpieniu z dnia 13 listopada 2008 r. Rzecznik wskazywał, że wiele spółdzielni mieszkaniowych i wspólnot mieszkaniowych zostało zobligowanych ostatecznymi decyzjami administracyjnymi do wymiany tzw. suchych pionów na piony nawodnione. Obowiązek ten, w odniesieniu do wszystkich budynków posiadających więcej niż dziewięć kondygnacji, wynika z przepisów rozporządzenia Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 21 kwietnia 2006 r. w sprawie ochrony przeciwpożarowej budynków, innych obiektów budowlanych i terenów. Większości właścicieli budynków nie stać na zadośćuczynienie nałożonemu na nich obowiązkowi, mimo to prowadzone są postępowania egzekucyjne w celu przymusowej realizacji takich obowiązków orzeczonych ostatecznymi decyzjami administracyjnymi. Z odpowiedzi z dnia 8 grudnia 2008 r. wynikało, że w projekcie rozporządzenia zaproponowano szerszy wachlarz możliwych do zastosowania rozwiązań technicznych. Minister zapewnił ponadto, że już obecnie możliwe jest i stosowane w praktyce etapowanie prac zmierzających do wyposażenia przedmiotowej kategorii budynków w wymagane nawodnione piony. Powstaje jednak wątpliwość co do racjonalności tego typu przedsięwzięć, z uwagi na ich znaczny koszt, w sytuacji gdy - jak wynika z udzielonych wyjaśnień - wystarczające jest stosowanie innych, mniej kosztownych zabezpieczeń przeciwpożarowych, co jednak obecnie nie jest możliwe z uwagi na brak stosownych regulacji w rozporządzeniu. Omawiana nowelizacja rozporządzenia w sprawie ochrony przeciwpożarowej budynków, innych obiektów budowlanych i terenów dotychczas nie została przyjęta. Rzecznik zwrócił się z prośbą o poinformowanie, na jakim etapie znajdują się prace nad projektem tego rozporządzenia.

 
Wystąpienie dołączone do tego dokumentu: