Uprzejmie informujemy, że w związku z pracami technicznymi 24 listopada w godzinach 14:45 - 17:45 nie będzie dostępny serwis Sprawy generalne Rzecznika Praw Obywatelskich. Przepraszamy za utrudnienia.

Sprawy generalne Rzecznika Praw Obywatelskich



Wystąpienie do Prezesa Rady Ministrów w sprawie inicjatyw legislacyjnych członków Rady Ministrów w zakresie regulacji poszczególnych aspektów aktywności obywateli w przestrzeni Internetu z dnia 2010-02-05.

Adresat:
PREZES RADY MINISTRÓW
Sygnatura:
RPO/637079/09/I/7.9 RZ
Data sprawy:
2010-02-05
Rodzaj sprawy:
wystąpienie o charakterze generalnym (WG)
Nazwa zepołu:
Zespół Prawa Konstytucyjnego, Międzynarodowego i Europejskiego
Wynik sprawy:
nieuwzględnienie wystąpienia Rzecznika
Opis sprawy:

Wystąpienie do Prezesa Rady Ministrów w sprawie inicjatyw legislacyjnych członków Rady Ministrów w zakresie regulacji poszczególnych aspektów aktywności obywateli w przestrzeni Internetu.

Do Rzecznika zwróciła się Krajowa Izba Gospodarcza Elektroniki i Telekomunikacji wskazując na możliwość naruszania prawa do prywatności obywateli poprzez kształt przepisów wydanego na podstawie art. 180c ust. 2 ustawy Prawo telekomunikacyjne rozporządzenia Ministra Infrastruktury z dnia 28 grudnia 2009 r. w sprawie szczegółowego wykazu danych oraz rodzajów operatorów publicznej sieci telekomunikacyjnej lub dostawców publicznie dostępnych usług telekomunikacyjnych obowiązanych do ich zatrzymywania i przechowywania, obligujący do gromadzenia danych o połączeniu we wszystkich komórkach sieci, które obsługują połączenie w trakcie jego trwania. Z kolei określenie w art. 180a ust. 1 pkt 2 wspomnianej ustawy katalogu podmiotów uprawnionych do uzyskania danych poprzez odesłanie do innych ustaw, może budzić wątpliwości ze względu na zasadę zaufania obywatela do państwa i stanowionego przez nie prawa, będącą elementem normatywnej treści wyrażonej w art. 2 Konstytucji zasady demokratycznego państwa prawa, a w konsekwencji wpływać na przejrzystość i legalność wypracowywanych w przyszłości na tej podstawie narzędzi prawnych mających służyć do walki ze zorganizowaną przestępczością i terroryzmem. Kształt obowiązującej regulacji może w tym zakresie budzić wątpliwości również co do zachowania kryterium proporcjonalności. Zapowiedzi wprowadzenia Rejestru Stron i Usług Niedozwolonych zawartego w przygotowanym przez Ministerstwo Finansów projekcie nowelizacji ustawy o grach hazardowych wzbudziły sprzeciw członków społeczności intemetowych. Rzecznik wyraził uznanie w związku z faktem, że Prezes Rady Ministrów zadeklarował chęć podjęcia dialogu z internautami. Jednocześnie Rzecznik zwrócił się z prośbą o poinformowanie na temat działań Rady Ministrów odnośnie do opisanych kwestii.

 
Wystąpienie dołączone do tego dokumentu: