Uprzejmie informujemy, że w związku z pracami technicznymi 24 listopada w godzinach 14:45 - 17:45 nie będzie dostępny serwis Sprawy generalne Rzecznika Praw Obywatelskich. Przepraszamy za utrudnienia.

Sprawy generalne Rzecznika Praw Obywatelskich



Wystąpienie do Ministra Sprawiedliwości w sprawie wykonywania kary pozbawienia wolności poza zakładem karnym w systemie dozoru elektronicznego z dnia 2009-10-28.

Adresat:
MINISTERSTWO SPRAWIEDLIWOŚCI
Sygnatura:
RPO/630355/09/II/2011 RZ
Data sprawy:
2009-10-28
Rodzaj sprawy:
wystąpienie o charakterze generalnym (WG)
Nazwa zepołu:
Zespół Prawa Karnego
Wynik sprawy:
Opis sprawy:

Wystąpienie do Ministra Sprawiedliwości w sprawie wykonywania kary pozbawienia wolności poza zakładem karnym w systemie dozoru elektronicznego.

Z dniem 1 września 2009 r. weszła w życie ustawa z dnia 7 września 2007 r. o wykonywaniu kary pozbawienia wolności poza zakładem karnym w systemie dozoru elektronicznego. Elektroniczny dozór skazanych jest instytucją stosowaną w szeregu państw europejskich i może stanowić alternatywę dla kary pozbawienia wolności w przypadku sprawców mniej poważnych przestępstw. Kluczem do powodzenia systemu dozoru elektronicznego jest jego sprawne wprowadzenie w życie. System dozoru elektronicznego na początku ma funkcjonować w apelacji warszawskiej i obejmie maksymalnie 500 skazanych. Od 1 czerwca 2010 roku do początku 2012 roku dołączą do systemu stopniowo pozostałe apelacje. Pojemność systemu wzrośnie wtedy do 7500 skazanych.

Początkowy okres wdrażania systemu powinien służyć zbieraniu informacji o problemach związanych z jego funkcjonowaniem. Konieczne jest więc szybkie reagowanie na formułowane przez sędziów uwagi co do pojawiających się problemów. Według posiadanych informacji dotychczas zaledwie kilka osób zostało objętych systemem, a niewiele więcej skazanych złożyło odpowiednie wnioski. Być może przyczyną są zbyt restrykcyjnie określone warunki, jakie musi spełniać skazany albo też niska świadomość skazanych co do istnienia takiej możliwości. Ponadto, wymóg aby sąd określał przedziały czasu, w których skazany ma pozostawać w miejscu zamieszkania, w każdym dniu tygodnia wyklucza z dobrodziejstwa korzystania z systemu dozoru elektronicznego osoby, których praca ma charakter zmianowy. Sędziowie wskazują także na fakt powolnego przepływu informacji, w tym związanej z uzyskiwaniem danych z Krajowego Rejestru Karnego, co utrudnia sprawne procedowanie. W związku z powyższym Rzecznik zwrócił się z prośbą o przedstawienie szczegółowych informacji o funkcjonowaniu systemu dozoru elektronicznego.

 
Wystąpienie dołączone do tego dokumentu: