Uprzejmie informujemy, że w związku z pracami technicznymi 24 listopada w godzinach 14:45 - 17:45 nie będzie dostępny serwis Sprawy generalne Rzecznika Praw Obywatelskich. Przepraszamy za utrudnienia.

Sprawy generalne Rzecznika Praw Obywatelskich



Wystąpienie do Ministra Spraw Zagranicznych w sprawie respektowania przez stronę niemiecką postanowień Traktatu o dobrym sąsiedztwie i przyjaznej współpracy z 1991 r z dnia 2009-08-28.

Adresat:
MINISTERSTWO SPRAW ZAGRANICZNYCH
Sygnatura:
RPO/628078/09/I/20 RZ
Data sprawy:
2009-08-28
Rodzaj sprawy:
wystąpienie o charakterze generalnym (WG)
Nazwa zepołu:
Zespół Prawa Konstytucyjnego, Międzynarodowego i Europejskiego
Wynik sprawy:
Opis sprawy:

Wystąpienie do Ministra Spraw Zagranicznych w sprawie respektowania przez stronę niemiecką postanowień Traktatu o dobrym sąsiedztwie i przyjaznej współpracy z 1991 r.

Szacuje się, że w RFN mieszka obecnie na stałe ponad półtora miliona osób posiadających polskie obywatelstwo oraz około pół miliona osób wywodzących się z Polski i mających tylko obywatelstwo niemieckie. Do grupy tej nie mają zastosowania przepisy o ochronie przewidzianej dla czterech oficjalnie uznanych w RFN mniejszości narodowych. Tymczasem zamieszkujące na terenie Polski osoby pochodzenia niemieckiego cieszą się statusem mniejszości narodowej, który przyznała im ustawa z dnia 6 stycznia 2005 r. o mniejszościach narodowych i etnicznych oraz o języku regionalnym. Podstawą do traktowania znajdujących się na terenie RFN przybyszów z Polski, w sposób podobny jak mniejszości, stanowi Traktat zawarty między Rzecząpospolitą Polską a Republiką Federalną Niemiec o dobrym sąsiedztwie i przyjaznej współpracy, podpisany w dniu 17.06.1991 r. w Bonn. Jak wynika z relacji prasowych, z wykonywaniem Traktatu przez władze niemieckie wiążą się pewne problemy. Istotnym prawem zagwarantowanym w Traktacie jest dostęp do nauczania języka kraju pochodzenia. Środki przeznaczane przez stronę niemiecką na naukę języka polskiego jako języka ojczystego są znacząco mniejsze od wielkości środków, jaką przeznacza strona polska na mniejszość niemiecką. Brakuje również wsparcia innych potrzeb kulturalnych osób pochodzenia polskiego, podczas gdy analogiczne potrzeby mniejszości niemieckiej są zaspokajane ze środków pochodzących z polskiego budżetu. Rzecznik zwrócił się z prośbą o przedstawienie opinii na temat wykonywania, w opisanym zakresie, przez stronę niemiecką postanowień Traktatu oraz informacji o możliwości zaktywizowania działań mających na celu pełną implementację jego postanowień.

 
Wystąpienie dołączone do tego dokumentu: