Uprzejmie informujemy, że w związku z pracami technicznymi 24 listopada w godzinach 14:45 - 17:45 nie będzie dostępny serwis Sprawy generalne Rzecznika Praw Obywatelskich. Przepraszamy za utrudnienia.

Sprawy generalne Rzecznika Praw Obywatelskich



Wystąpienie do Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji w sprawie uprawnień emerytów i rencistów Policji, ABW, AW, Straży Granicznej, BOR, Państwowej Straży Pożarnej i Służby Więziennej do równoważnika pieniężnego za remont zajmowanego lokalu oraz do równoważnika za brak lokalu z dnia 2009-03-09.

Adresat:
MINISTERSTWO SPRAW WEWNĘTRZNYCH I ADMINISTRACJI
Sygnatura:
RPO/609151/09/V/5004.5 RZ
Data sprawy:
2009-03-09
Rodzaj sprawy:
wniosek o podjęcie inicjatywy prawodawczej (WGI)
Nazwa zepołu:
Zespół Prawa Cywilnego
Wynik sprawy:
Opis sprawy:

Wystąpienie do Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji w sprawie uprawnień emerytów i rencistów Policji, ABW, AW, Straży Granicznej, BOR, Państwowej Straży Pożarnej i Służby Więziennej do równoważnika pieniężnego za remont zajmowanego lokalu oraz do równoważnika za brak lokalu.

Do Rzecznika wpływają liczne skargi od emerytów i rencistów Policji, Państwowej Straży Pożarnej, Straży Granicznej, Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego, dotyczące pozbawienia ich prawa do równoważnika pieniężnego za remont zajmowanego lokalu mieszkalnego oraz do równoważnika za brak lokalu mieszkalnego. Skarżący żalą się, że w przeszłości świadczenia te były im wypłacane na podstawie wydanych przez właściwe organy decyzji administracyjnych, zaś aktualnie organy te podejmują działania prawne zmierzające do trwałego pozbawienia ich prawa do wspomnianych świadczeń. Zdaniem Rzecznika problem ten jest przede wszystkim wynikiem braku jednoznacznego uregulowania w przepisach ustawowych prawa do omawianych równoważników po przejściu funkcjonariusza na emeryturę lub rentę. Potrzebę uregulowania tej kwestii w sposób nie budzący wątpliwości potwierdza fakt występowania rozbieżności w orzecznictwie sądów administracyjnych. Na opisany w wystąpieniu problem zwracał uwagę również Trybunał Konstytucyjny w wyroku z dnia 27 października 2008 r. (sygn. akt U 4/08). Rzecznik zwrócił się o zajęcie stanowiska w sprawie, jak również o podjęcie działań zmierzających do wyeliminowania wspomnianych wątpliwości w drodze stosownych zmian legislacyjnych.

 
Wystąpienie dołączone do tego dokumentu: