Uprzejmie informujemy, że w związku z pracami technicznymi 24 listopada w godzinach 14:45 - 17:45 nie będzie dostępny serwis Sprawy generalne Rzecznika Praw Obywatelskich. Przepraszamy za utrudnienia.

Sprawy generalne Rzecznika Praw Obywatelskich



Wystąpienie do Ministra Sprawiedliwości - Prokuratora Generalnego w sprawie przewlekłości postępowań przygotowawczych oraz braku skuteczności prokuratury w śledztwach dotyczących spraw budzących największe zainteresowanie społeczne z dnia 2009-01-28.

Adresat:
MINISTERSTWO SPRAWIEDLIWOŚCI
Sygnatura:
RPO/606537/09/II/2007.2 RZ
Data sprawy:
2009-01-28
Rodzaj sprawy:
wystąpienie o charakterze generalnym (WG)
Nazwa zepołu:
Zespół Prawa Karnego
Wynik sprawy:
Opis sprawy:

Wystąpienie do Ministra Sprawiedliwości - Prokuratora Generalnego w sprawie przewlekłości postępowań przygotowawczych oraz braku skuteczności prokuratury w śledztwach dotyczących spraw budzących największe zainteresowanie społeczne.

Dziennik "Rzeczpospolita" z dnia 2 stycznia 2009 r. zwrócił uwagę na problem przewlekłości postępowań przygotowawczych oraz braku skuteczności prokuratury w śledztwach, które dotyczą spraw budzących wielkie zainteresowanie społeczne. Wśród nich wymieniono umorzenia postępowań w sprawach: zabójstwa pacjenta, które zostało zarzucone kardiochirurgowi ze Szpitala MSWiA w Warszawie - dr Mirosławowi G.; zagłuszania sygnału telefonów komórkowych pielęgniarek okupujących latem 2007 r. Kancelarię Premiera; uszkodzenia laptopa byłego Ministra Sprawiedliwości - Prokuratora Generalnego p. Zbigniewa Ziobry; nagrania rozmowy pomiędzy byłym wicepremierem - Andrzejem Lepperem i byłym Ministrem Sprawiedliwości - Prokuratorem Generalnym Zbigniewem Ziobrą, które miało wyjaśnić, czy A. Lepper został poinformowany o akcji Centralnego Biura Antykorupcyjnego w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi właśnie przez Z. Ziobrę. W publikacji wskazano również, iż nadal nie zostały zakończone postępowania przygotowawcze: przeciwko lobbyście Markowi Dochnalowi podejrzanemu m. in. o przestępstwa przeciwko obrotowi gospodarczemu; dotyczące źródła przecieku w sprawie akcji CBA w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi (oraz - jako odprysk tej sprawy - składania fałszywych zeznań przez Janusza Kaczmarka, Jaromira Netzla i Ryszarda Krauze). Część z wymienionych powyżej spraw było lub jest w dalszym ciągu przedmiotem czynności podejmowanych w Biurze Rzecznika. Utrzymywanie się takiej sytuacji nie służy dobrze umocnieniu zaufania do prokuratury i do państwa, dlatego Rzecznik zwrócił się do Ministra Sprawiedliwości o zajęcie stanowiska w sprawie.

 
Wystąpienie dołączone do tego dokumentu: