Uprzejmie informujemy, że w związku z pracami technicznymi 24 listopada w godzinach 14:45 - 17:45 nie będzie dostępny serwis Sprawy generalne Rzecznika Praw Obywatelskich. Przepraszamy za utrudnienia.

Sprawy generalne Rzecznika Praw Obywatelskich



Wystąpienie do Ministra Finansów w sprawie problemu wyczerpywania się sum gwarancyjnych w przypadku obowiązkowych ubezpieczeń odpowiedzialności cywilnej z dnia 2008-12-22.

Adresat:
MINISTERSTWO FINANSÓW
Sygnatura:
RPO/603465/08/VI/6009.7 RZ
Data sprawy:
2008-12-22
Rodzaj sprawy:
wniosek o podjęcie inicjatywy prawodawczej (WGI)
Nazwa zepołu:
Zespół Prawa Administracyjnego i Gospodarczego
Wynik sprawy:
Opis sprawy:

Wystąpienie do Ministra Finansów w sprawie problemu wyczerpywania się sum gwarancyjnych w przypadku obowiązkowych ubezpieczeń odpowiedzialności cywilnej.

Do Rzecznika zwróciła się Rzecznik Ubezpieczonych z prośbą o wsparcie jej działań w sprawie problemu wyczerpywania się sum gwarancyjnych w przypadku obowiązkowych ubezpieczeń odpowiedzialności cywilnej. Również w ocenie Rzecznika problem ten wymaga podjęcia działań pozwalających na wyeliminowanie sytuacji, w których osoby poszkodowane na skutek zdarzenia komunikacyjnego zostały pozbawione, w związku z wyczerpaniem się sumy gwarancyjnej, środków do życia czy innych należnych im świadczeń. W kolejnych nowelizacjach przepisów ubezpieczeniowych niestety nie dostrzeżono potrzeby wprowadzenia ogólnej definicji czy chociażby określenia zasad odnoszących się do sumy gwarancyjnej. Brak jest postanowień ustawowych odnoszących się do trybu likwidacji szkody w przypadku, gdy wysokość sumy gwarancyjnej nie wystarcza na zaspokojenie wszystkich roszczeń. W ostatnich latach systematycznie podwyższano sumy gwarancyjne, co wynikało z konieczności dostosowania naszych przepisów do wymogów unijnych. Zmiany te jednak nie obejmowały osób poszkodowanych, które doznały szkody pod rządami poprzednich regulacji. Problem wyczerpania się sumy gwarancyjnej może dotknąć w szczególności osoby, które doznały szkody w latach 90-tych. W ocenie Rzecznika, należałoby zmierzać do wprowadzenia odpowiedzialności Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego za szkody na osobie w sytuacjach, gdy wyznaczona suma gwarancyjna uniemożliwia pełne zaspokojenie roszczeń poszkodowanego. Wydaje się, że obciążenie ubezpieczycieli z tytułu finansowania dodatkowego zadania Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego, byłoby raczej niewielkie. Sytuacje wyczerpania sum gwarancyjnych nie są bowiem zjawiskiem częstym. Rzecznik zwrócił o rozważenie możliwości wystąpienia z inicjatywą legislacyjną w tej sprawie.

 
Wystąpienie dołączone do tego dokumentu: