Uprzejmie informujemy, że w związku z pracami technicznymi 24 listopada w godzinach 14:45 - 17:45 nie będzie dostępny serwis Sprawy generalne Rzecznika Praw Obywatelskich. Przepraszamy za utrudnienia.

Sprawy generalne Rzecznika Praw Obywatelskich



Wystąpienie do Przewodniczącego Komisji Nadzoru Finansowego w sprawie wydawania emerytom kart kredytowych, zamiast kart bankomatowych z dnia 2008-11-26.

Adresat:
KOMISJA NADZORU FINANSOWEGO
Sygnatura:
RPO/602316/08/VI/614 RZ
Data sprawy:
2008-11-26
Rodzaj sprawy:
wystąpienie o charakterze generalnym (WG)
Nazwa zepołu:
Zespół Prawa Administracyjnego i Gospodarczego
Wynik sprawy:
Opis sprawy:

Wystąpienie do Przewodniczącego Komisji Nadzoru Finansowego w sprawie wydawania emerytom kart kredytowych, zamiast kart bankomatowych.

W związku z artykułem "Banki grają z emerytami w karty", opublikowanym w "Gazecie Wyborczej" w dniu 3 listopada 2008 r. dotyczącym wydawania kart kredytowych emerytom, bez względu, czy wyrazili na to zgodę (zamiast kart bankomatowych), Rzecznik zwrócił się o przeanalizowanie sprawy, która jest również przedmiotem licznych skarg wpływających do Biura Rzecznika. Przedstawione w artykule praktyki banków mogą budzić zastrzeżenia, w szczególności, gdy porówna się koszty wynikające z korzystania z tych kart oraz konsekwencje w przypadku niespłacenia ustalonego przez bank limitu kredytowego w terminie. Karta bankomatowa służy tylko i wyłącznie do użytku w bankomacie. Stanowi więc podstawowe narzędzie zdalnego dostępu do pieniędzy zgromadzonych na rachunku bankowym. Od wypłaty gotówki dokonanej w bankomacie banku, który kartę wydał, nie jest pobierana prowizja. Natomiast karta kredytowa związana jest z przyznaniem przez bank limitu kredytowego. Bank udziela kredytu posiadaczowi karty (zazwyczaj oprocentowanego), a od wypłaty gotówki nawet z bankomatu, który wydał kartę, pobierana jest prowizja, o czym banki wydające karty kredytowe nie uprzedzają klientów. Rzecznik nie kwestionuje prawa banków do podjęcia samodzielnej decyzji o zawarciu lub odmowie zawarcia umowy. Samodzielność ta powinna się jednak mieścić w granicach prawa i nie może prowadzić do polityki dyskryminacji osób starszych.

 
Wystąpienie dołączone do tego dokumentu: