Uprzejmie informujemy, że w związku z pracami technicznymi 24 listopada w godzinach 14:45 - 17:45 nie będzie dostępny serwis Sprawy generalne Rzecznika Praw Obywatelskich. Przepraszamy za utrudnienia.

Sprawy generalne Rzecznika Praw Obywatelskich



Wystąpienie do Ministra Obrony Narodowej w sprawie kontroli przestrzegania praw i wolności obywatelskich żołnierzy 5 pułku inżynieryjnego oraz w Wojewódzkim Sztabie Wojskowym i podległych mu Wojskowych Komendach Uzupełnień w Szczecinie z dnia 2008-11-26.

Adresat:
MINISTERSTWO OBRONY NARODOWEJ
Sygnatura:
RPO/597790/08/IX/901 RZ
Data sprawy:
2008-11-26
Rodzaj sprawy:
wystąpienie o charakterze generalnym (WG)
Nazwa zepołu:
!!!(do 06.01.2011) OCHRONY PRAW ŻOŁNIERZY, FUNKCJONARIUSZY SŁUŻB PUBLICZNYCH I CUDZOZIEM.
Wynik sprawy:
Opis sprawy:

Wystąpienie do Ministra Obrony Narodowej w sprawie kontroli przestrzegania praw i wolności obywatelskich żołnierzy 5 pułku inżynieryjnego oraz w Wojewódzkim Sztabie Wojskowym i podległych mu Wojskowych Komendach Uzupełnień w Szczecinie.

Rzecznik wskazał na konieczność zbadania i rozwiązania problemu m.in. niedomagania wojskowej służby zdrowia w zakresie udzielania pomocy medycznej żołnierzom, zwłaszcza podczas szkolenia poligonowego, w szczególności w zakresie zasad udzielania specjalistycznej opieki dentystycznej oraz ograniczonej dostępności żołnierzy zawodowych do leków. Rozważenia wymaga zmiana obowiązujących przepisów uniemożliwiających żołnierzom korpusu szeregowych zawodowych pełnienie służby dłużej niż 12 lat, co skutkuje brakiem możliwości uzyskanie wojskowych uprawnień emerytalnych. Żołnierze postulują objęcie działaniami rekonwersyjnymi żołnierzy nadterminowych na podobnych zasadach jak żołnierzy zawodowych. Konieczne jest wprowadzenie zmian w zakresie badań prowadzonych po powrocie żołnierzy ze służby w misjach pełnionych poza granicami kraju, poprzez zwiększenie zakresu badań zwłaszcza prowadzonych przez psychologów i psychiatrów wobec przede wszystkim żołnierzy, którzy wykonywali zadania bojowe w Polskich Kontyngentach Wojskowych w Iraku i Afganistanie. Pozostałe postulaty dotyczyły: rozszerzenia uprawnień dowódcy pułku do wyznaczania podległych mu żołnierzy na stanowiska służbowe, jeśli nie posiada on stopnia pułkownika; przeprowadzenia oceny technicznej stanu obiektów koszarowych jednostki i wprowadzenia do planów remontów, zwłaszcza pomieszczeń socjalno - bytowych, sprecyzowania struktur organizacyjnych jednostek wojskowych, do których wojskowe komendy uzupełnień prowadzą nabór kandydatów; warunków płacy pracownikom zatrudnionym w kontrolowanych Wojkowych Komendach Uzupełnień. Rzecznik zwrócił się do Ministra przedstawienie stanowiska w poruszonych kwestiach.

 
Wystąpienie dołączone do tego dokumentu: