Uprzejmie informujemy, że w związku z pracami technicznymi 24 listopada w godzinach 14:45 - 17:45 nie będzie dostępny serwis Sprawy generalne Rzecznika Praw Obywatelskich. Przepraszamy za utrudnienia.

Sprawy generalne Rzecznika Praw Obywatelskich



Wystąpienie do Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji w sprawie ochrony przeciwpożarowej budynków mieszkalnych z dnia 2008-11-13.

Adresat:
MINISTERSTWO SPRAW WEWNĘTRZNYCH I ADMINISTRACJI
Sygnatura:
RPO/595497/08/V/512 RZ
Data sprawy:
2008-11-13
Rodzaj sprawy:
wniosek o podjęcie inicjatywy prawodawczej (WGI)
Nazwa zepołu:
Zespół Prawa Cywilnego
Wynik sprawy:
Opis sprawy:

Wystąpienie do Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji w sprawie ochrony przeciwpożarowej budynków mieszkalnych.

Latem 2008 roku w prasie pojawiły się artykuły, z których wynikało, że istnieje poważny problem związany z koniecznością dostosowania budynków mieszkalnych do wymogów przepisów przeciwpożarowych. Z doniesień prasowych (przykładowo: artykuł "Lokatorzy zapłacą za nakazy strażaków", Rzeczpospolita z dnia 30 lipca 2008r.) wynikało, że wiele spółdzielni mieszkaniowych i wspólnot mieszkaniowych zostało w ostatnim czasie zobligowanych decyzjami administracyjnymi do wymiany tzw. suchych pionów na piony nawodnione. Taki obowiązek - w odniesieniu do wszystkich budynków posiadających więcej niż dziewięć kondygnacji - wynika z przepisów rozporządzenia Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 21 kwietnia 2006r. w sprawie ochrony przeciwpożarowej budynków, innych obiektów budowlanych i terenów. Wymiana pionów w już istniejących budynkach stanowi jednak bardzo duży wydatek dla właścicieli. Jak wynika z powołanego wyżej artykułu może to być kwota nawet 200 tys. zł za jedną klatkę schodową. Większości właścicieli budynków po prostu nie stać na zadośćuczynienie nałożonemu na nich obowiązkowi. Z informacji prasowych wynikało, że w MSWiA rozpoczęto prace nad nowelą wskazanego wyżej rozporządzenia. Projektowano usunięcie rygorystycznych wymogów, trudnych do wyegzekwowania w praktyce. Planowano również wprowadzenie rozwiązań, które umożliwiałyby wykonywanie przeciwpożarowych instalacji wodociągowych w już istniejących budynkach etapami. Niestety, Rzecznikowi nie udało się ustalić, czy zapowiadane prace nad nowelizacją rozporządzenia w sprawie ochrony przeciwpożarowej budynków, innych obiektów budowlanych i terenów zostały faktycznie podjęte, a jeśli tak, to kiedy zostaną zakończone. Informacji takich nie ma na stronie internetowej Ministerstwa. Rzecznik zwrócił się o przekazanie stosownych wyjaśnień w przedstawionej sprawie.

 
Wystąpienie dołączone do tego dokumentu: