Uprzejmie informujemy, że w związku z pracami technicznymi 24 listopada w godzinach 14:45 - 17:45 nie będzie dostępny serwis Sprawy generalne Rzecznika Praw Obywatelskich. Przepraszamy za utrudnienia.

Sprawy generalne Rzecznika Praw Obywatelskich



Wystąpienie do Prezesa Rady Ministrów w sprawie potrzeby nowelizacji ustawy o spółdzielniach mieszkaniowych z dnia 2008-10-23.

Adresat:
PREZES RADY MINISTRÓW
Sygnatura:
RPO/579448/08/V/502.1 RZ
Data sprawy:
2008-10-23
Rodzaj sprawy:
wniosek o podjęcie inicjatywy prawodawczej (WGI)
Nazwa zepołu:
Zespół Prawa Cywilnego
Wynik sprawy:
Opis sprawy:

Wystąpienie do Prezesa Rady Ministrów w sprawie potrzeby nowelizacji ustawy o spółdzielniach mieszkaniowych.

Od ponad roku obowiązują przepisy ustawy o spółdzielniach mieszkaniowych znowelizowane ustawą z dnia 14 czerwca 2007 r. o zmianie ustawy o spółdzielniach mieszkaniowych oraz o zmianie niektórych innych ustaw. Ich prawidłowe stosowanie jest jednak w wielu przypadkach bardzo utrudnione, z uwagi na nieprecyzyjną treść oraz brak jednoznacznych i wyczerpujących przepisów przejściowych. Rzecznik zasygnalizował kilka najważniejszych problemów, które w jego ocenie wymagają niezwłocznego doprecyzowania, bądź uregulowania w ustawie o spółdzielniach mieszkaniowych, bez czekania na rozstrzygnięcie spraw znajdujących się w Trybunale Konstytucyjnym. W wystąpieniu poruszono: problem braku przepisu określającego formę czynności prawnej polegającej na "przekształceniu" spółdzielczego lokatorskiego prawa do lokalu na prawo własnościowe; problematykę związaną z praktycznymi skutkami wprowadzenia do ustawy o spółdzielniach mieszkaniowych zasady, że lokal, do którego wygasło spółdzielcze lokatorskie prawo do lokalu może być zbyty przez spółdzielnię wyłącznie w trybie przetargu na ustanowienie odrębnej własności lokalu; problem praktycznych skutków wyeliminowania z ustawy o spółdzielniach mieszkaniowych przepisów regulujących zasady obliczania wartości zwracanych wkładów mieszkaniowych; problem funkcjonowania w praktyce regulacji likwidujących zebrania przedstawicieli członków spółdzielni mieszkaniowej i stanowiących, że najwyższym organem spółdzielni jest walne zgromadzenie członków spółdzielni; kwestię nieprecyzyjnej treści art. 48 ust. 1 ustawy o spółdzielniach mieszkaniowych, przyznającego najemcom lokalu spółdzielczego, który przed przejęciem przez spółdzielnię mieszkaniową był mieszkaniem zakładowym, roszczenie o przeniesienie własności lokalu na warunkach określonych w tym przepisie.

 
Wystąpienie dołączone do tego dokumentu: