Uprzejmie informujemy, że w związku z pracami technicznymi 24 listopada w godzinach 14:45 - 17:45 nie będzie dostępny serwis Sprawy generalne Rzecznika Praw Obywatelskich. Przepraszamy za utrudnienia.

Sprawy generalne Rzecznika Praw Obywatelskich



Wystąpienie do Ministra Obrony Narodowej w sprawie domniemanych nieprawidłowości w działaniach resortu obrony narodowej z dnia 2008-07-16.

Adresat:
MINISTERSTWO OBRONY NARODOWEJ
Sygnatura:
RPO/593587/08/IX/901 RZ
Data sprawy:
2008-07-16
Rodzaj sprawy:
wystąpienie o charakterze generalnym (WG)
Nazwa zepołu:
!!!(do 06.01.2011) OCHRONY PRAW ŻOŁNIERZY, FUNKCJONARIUSZY SŁUŻB PUBLICZNYCH I CUDZOZIEM.
Wynik sprawy:
nieuwzględnienie wystąpienia Rzecznika
Opis sprawy:

Wystąpienie do Ministra Obrony Narodowej w sprawie domniemanych nieprawidłowości w działaniach resortu obrony narodowej.

W dzienniku "Rzeczpospolita" z dnia 7 lipca 2008 r. opublikowano artykuł pt. "Pułkownik oskarża resort obrony", w którym jego autorka zarzuca resortowi obrony narodowej łamanie i obchodzenie prawa, lekceważenie procedur w praktyce kadrowej, co ujawnił były szef obsługi prawnej Ministerstwa Obrony Narodowej, obecnie w dyspozycji Sekretarza Stanu ds. Uzbrojenia i Modernizacji. Zdaniem wymienionego oficera, organy kadrowe MON działając w oparciu o treść art. 20 ustawy o służbie wojskowej żołnierzy zawodowych, przenoszą żołnierzy zawodowych do rezerwy kadrowej w sytuacji, kiedy ich stanowiska nie zostały zlikwidowane, bez określenia prognozy dalszego przebiegu służby. Następnie, w trybie art. 111 pkt 10 tej ustawy, w ostatnim dniu przebywania żołnierzy w rezerwie kadrowej, zwalniają ich z zawodowej służby wojskowej. Jest to niezgodne z intencją tego przepisu oraz istotą ustalonych zasad kierowania żołnierzy zawodowych do tej rezerwy. Instytucja rezerwy kadrowej w swych założeniach bowiem ma służyć zachowaniu żołnierzy w służbie, w sytuacji kiedy na daną chwilę organ kadrowy nie dysponuje dla nich wakującym stanowiskiem służbowym. Autorka artykułu podniosła także problem posługiwania się przez wysokiego urzędnika MON nieważnym pełnomocnictwem Ministra Obrony Narodowej. Bezprawne działanie zarzuca także obecnemu i byłemu Dyrektorowi Departamentu Kadr, wskazując okoliczności świadczące o naruszaniu prawa w praktyce podejmowanych przez nich decyzji. Rzecznik zwrócił się o zlecenie zbadania zarzutów zawartych w artykule prasowym oraz przedstawienie stanowiska w sprawie.

 
Wystąpienie dołączone do tego dokumentu:


Data odpowiedzi:
2008-09-30
Opis odpowiedzi:
Minister Obrony Narodowej (31.07.2008 r.) wyjaśnił, że artykuł prasowy pt. "Pułkownik oskarża resort obrony" zawiera jedynie "fakty prasowe", które radykalnie odbiegają od rzeczywistego stanu faktycznego sprawy. Minister poinformował, że oficer, o którym mowa w artykule, został zwolniony z zawodowej służby wojskowej wskutek dokonanego przez siebie wypowiedzenia stosunku służbowego, nie zaś wskutek niewyznaczenia na stanowisko służbowe w okresie przebywania w rezerwie kadrowej. Zainteresowany w ogóle nie został do rezerwy kadrowej przeniesiony. Prawidłowość działania organów wojskowych w sprawie zainteresowanego oficera potwierdzają decyzje Ministra Obrony Narodowej, a także wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego. Zainteresowanemu przysługiwało prawo do wnoszenia środków odwoławczych, z czego w toku całego postępowania korzystał.